Inimesed

Poola kuningas andis Valgale linnaõigused 

Tõlkinud Verni Leivak, 3. mai 2020 09:00
TARK STRATEEG: Aastatel 1579–1582 sõdis Stefan Batory Moskvaga Liivimaa pärast – ja oli lahingutes väga võidukas.Foto: Wikipedia

Verise krahv Dracula sünnimaalt pärit Poola kuningas ja Leedu suurvürst Stefan Batory oli ajaloolaste sõnul inimlik ning rahumeelne valitseja.

Stefan Batory ehk ungaripäraselt Istvàn Bàthory sündis 16. sajandi esimeses pooles. Tema isa Stefan VIII oli Transilvaania vojevood, kuid suri üsna varsti pärast poja sündi.

Kuna krahv Dracula sünnimaad tuntakse ammustest aegadest võimsate nõidade ja kurjade vaimude kodumaana, sosistati tagaselja ka Batory suguvõsa needusest. Nii arvatigi, et noore Istvàni imetlusväärse vehklemiskunsti valdamise taga peituvad kindlasti üleloomulikud jõud. Too müstilisuse oreool saatis meest kogu elu, sest juba noorukina türklaste vastu võideldes tõestas ta end tubli juhi ja diplomaadina. Valitseja kaasaegsetele jäi hiljemgi tihti arusaamatuks, kuidas õnnestus tal sõjategevuses üliedukas olla. Ent isegi Batoryte suguvõsa vapil on kujutatud kolme küünist või kihva, mis kuulusid ühele tema esivanema tapetud draakonile.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee