Kultuur

LUGEMISSOOVITUS | „Mõistatuslik Lagerfeld“ paotab ukse moemaailma paavsti maailma 

Andra Nõlvak, 27. märts 2020 15:45
Foto: Andra Nõlvak
Laurent Allen-Caroni „Mõistatuslik Lagerfeld“ (Sinisukk, 2019) on kõige omanäolisem biograafiline teos, mida olen lugenud. Karl Lagerfeld oli täiesti fenomenaalne disainer ja inimene. Nagu seisab raamatu tagakaanel: „Temast on saanud legend, peaaegu müütiline kuju.“

Ent tema lugu – kuidas saksa poisist sai maailmakuulus disainer, keda peetakse moemaailma paavstiks ning kes juhtis Chaneli ja enda nimelist moemaja ning tegi koostööd Fendiga.

Samal teemal

Temas oli salapära – ja on endiselt, sest just seda ta tahtiski. Ta tahtis, et temast ei jääks maha midagi peale tema loomingu.

Kuid mis teeb sellest kõige omanäolisema biograafilise teose? See, kuidas see kirja on pandud? Lagerfeldi lugu on jutustatud läbi elu. Mitte võetud konkreetseid verstaposte ja neil peatudes üritatud edasi anda tema olemust. Vaid kirjeldatud on tema elu ja suhtumist, nii nagu teised teda nägid.

Peakangelase enda tsitaate ja väljaütlemisi on vähe. Lagerfeldist räägivad teised ja räägivad tema teod. Räägib ajalugu. Ent just see paelubki. See pole kuiv aastaarvude ja tegevuste rodu. See on pisike – just pisike, sest rohkemaks Lagerfeld võimalust ei andnud – pilguheit tema ellu ja kujunemisloosse. Mõistatusliku Lagerfeldi maailma.

Samal teemal

18.05.2020
Kes on Karl Lagerfeldi jälgedesse astunud Silvia Fendi?
15.04.2020
LUGEMISSOOVITUS | Mida tähendab päriselt lubadus „nii heas kui ka halvas“
08.04.2020
LUGEMISSOOVITUS | Natuke ka kassiraamat
29.03.2020
PALJASTUS: ema piinas tulevast moekeisrit Karl Lagerfeldi nahkrihmadega