Pere ja lapsed

Võlanõustaja: minu juurde jõuab aina enam noori, kes on end lõhki laenanud 

Helen Serka-Sanchez / Nipiraamat, 13. märts 2020 19:00
Sümbolpilt, fotolavastus Raha, rahakott, säästmine, kogumine, riigieelarveFoto: Julia Vakina

Tänapäevane teenuste ja kaupade küllus ahvatleb tarbima. Tihti tehakse seda üle oma võimete, sest kiirlaenud ja liisingud on lihtsalt kättesaadavad. Oskamatusest oma rahaasju planeerida jõuavad nii mõnedki võlanõustaja vastuvõtule.

Praegu lapsehoolduspuhkusel olev Saaremaa vallavalitsuse võlanõustaja Teele Talk-Kõdar näeb, et teave nõustamisteenuse kohta on tihti vähene. «Pigem jõuavad meieni need, kes on sellest kuulnud mõnelt abi saanud endiselt võlglaselt. Õnneks levib väiksemates kogukondades teenust puudutav info väga kiiresti. Pean oluliseks, et inimestel oleks igal pool võimalus vajadusel võlanõustaja poole pöörduda,» sõnab ta.Pärnus MTÜs Pesapuu võlanõustajana tegutsev Evelyn Eichhorst räägib, et tema juurde jõuab aina enam 20ndates noori, kes on liisingute ja kiirlaenude tõttu suurtesse võlgadesse sattunud. Abi otsimisega oodatakse enamasti nii kaua, kuni enam kuskilt vanade võlgade rahastamiseks uut laenu ei saa. «Tarbimis- ja kiirlaenude abil on võimalik ennast väga kiiresti puntrasse elada. Väikestest laenudest võib ruttu saada mitmekümnetuhandene võlg,» nendib ta kurba tõsiasja.

Muutuv klientuurEvelyn on võlanõustajana tegutsenud peaaegu kaheksa aastat ja selle aja jooksul on ta näinud, kuidas tema vastuvõtule tulnud kliendid on muutunud. «Eelmise kümnendi alguses oli palju keskealisi kliente, kellel oli probleeme eluasemelaenuga. Nüüd on aina enam noori, kes astuvad suure hooga iseseisvasse ellu ega tule mõistliku rahakasutamisega toime. Sellele aitab kaasa see, et laenu on väga lihtne saada. Järelmaksuga ostetakse näiteks kogu kodu sisustus või sündinud beebile vanker ja muud asjad. Samas ei kontrolli liisingupakkujad põhjalikult inimese tausta – kas tal üldse on võimalik see kõik hiljem tagasi maksta,» räägib staažikas nõustaja. Võlanõustaja juurde on jõutud ehmatavate võlgadega, mis küündivad 70 000 − 80 000 euroni.

Samal teemal

10.04.2021
TEST | Vaata järele, kui suur laristaja sa oled!
21.01.2021
PÕHJALIK JUHEND: kuidas koostada pere-eelarvet, et hoida kulud kontrolli all?
19.01.2021
Probleemid laenumaksetega: 13 lahendust, mille hulgast leiad endale sobivaima
15.09.2020
Uuring selgitab: kas tööandjad suhtuvad kodukontorisse soosivalt?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee