Inimesed

Mai Kalamees – Eesti kuulsaim meedium läbi aegade 

Verni Leivak, 6. märts 2020 20:00
ERILISES SEISUNDIS: Mai suutis ka ise end transsi viia ja minevikusündmusi kirjeldada. Kui Mai andis edasi Pirita kloostri minevikust täpseid detaile, tundusid need isegi oma ala spetsialistidele usutavad.Foto: Erki Parnaku

Huvi teispoolsuse tunnetamise või mõistmise vastu on meist igaühel. Olgu siis suuremal või vähemal määral, kinnitab legendaarse eestlannast meediumi elu ja tegevust uurinud ajaloolane Toomas Abiline.

Enne teist maailmasõda kutsuti Tallinna suisa Põhja-Euroopa okultistide peakorteriks, kuid ennustamine oli muidugi meeletult populaarne kõikjal Euroopas. Kes keerutas taldrikuid, kes suhtles vaimudega, kes korraldas selgeltnägijate seansse. Kõigi nende seas suutis aga erilise andega silma paista eestlanna Mai Kalamees.Toomase (55) sõnul sündis oma ala tippude tipuks peetav meedium Roosnas Ambla vallas. Lihtsa maatüdruku imepärased võimed ja prohvetlikud anded olevat avaldunud juba seitsme- või kaheksa-aastasena. Väike tüdruk hakkas ühel hetkel nägema tähenduslikke unenägusid, kuid ka ilmutuslikke nägemusi, mis mõne aja möödudes tõeks said.«Ega ta täide läinud ennustustega midagi teha osanud, oli lihtsalt väga õnnelik, kui need täide läksid,» selgitab Toomas. Alul ei julgenud Mai avaldunud andest kõigile rääkidagi ja usaldas suure saladuse vaid isale.Mai haridustee jäi napiks. Kolm aastat kihelkonnakoolis kindlustas peaasjalikult küll lugemis- ja kirjutamisoskuse, kuid muid keeli peale emakeele tüdruk ei vallanud, isegi vene või saksa keelt mitte. Silmaringki oli brünetil piigal üsna ahtake, sest loodus- või maateadusest ei tabanud ta suurt midagi. Ainus raamat, mida Mai põhjalikult tundma õppis, oli piibel. Nii pidigi ta leppima lihtsa tööga ja temast sai Tallinnas sakste ümmardaja.

Teenijannast selgeltnägijaPealinna ametisse astudes tähendas aga Mai lähikondlaste ring üsna pea, et teenijanna tõepoolest näeb selgelt ning suudab nende tervisliku seisundi või tuleviku kohta sõna võtta ja isegi nõu anda.«Milles ta eriti andekas oli – ta suutis esemeid käes hoides rääkida nendega seotud sündmustest,» avaldab Toomas. Eset käes hoides hakanud naise silme ees justkui pildid jooksma. Polnud siis ime, et peale piibli sattus peagi tema lugemislauale arvukalt spiritistlikku ja okultset eestikeelset kirjandust.1920.–1930ndatel olid ju sellised teemad, eriti tulevikku vaatamine ja minevikusündmuste kirjeldamine, kontakti otsimine vaimudega ja nende küsitlemine väga populaarsed ning neid teemasid käsitlevaid väljaandeid ilmus esimese Eesti Vabariigi ajal rohkesti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee