Sisuturundus

Helena Mang jagab nippe: vaakumis säilib toit hoopis paremini! 

Euronics, 27. veebruar 2020 09:00
Foto: Jüri Kartul
2020. aasta gastronoomilised märksõnad on kindlasti toidu säilitamine ja zero-waste mõtlemine. Vaakumpakendaja on mõlema mõtteviisi praktiline abimees, mis aitab kaasa nii valmistatud toitude pikemale elueale kui ka sellele, et poest ostetud toidukraam sobiks kokkamiseks ka päevi, tihti nädalaid hiljem.

Maailma tippu kuuluv fitness-sportlane ja toitumisnõustaja Helena Mang ütleb, et temal tekkis ühel hetkel harjumus mitte midagi söödavat minema visata. „Kindlasti on sellele kaasa aidanud tublisti ja kiiresti tõusvad toidupoe arved. Tundub ju jabur tuua koju 70-eurone toidukorv ja hiljem sealt midagi prügikasti visata, mida oleks võinud tegelikult edukalt kasutada,” lisab Mang.

Oma elu mugavamaks muutmiseks andsimegi fitnessatleedile kasutada Stollari vaakumpakendaja ja nüüd uurime, kuidas Mang seda kasutas.

Enne vakumeerimist tuleb planeerida

Kõik saab alguse planeerimisest, teatab Mang, kui küsida, kuidas saab toiduraiskamist kodus vähendada. „Enne poodi minekut on vaja selgeks teha, mida sealt tegelikult vaja on. Välja tuleks mõelda järgmise nelja kuni seitsme päeva menüü kondikava. Milliseid toite võiks valmistada, mitmeks korraks neist jätkub, mida on vaja nende valmistamiseks juurde hankida ja nii edasi,” selgitab Mang ja lisab, et nii saab ostetud ainult asjad, mida ka tegelikult tarbitakse.

Kõige kriitilisem on ju toiduga, mis vajab säilitamiseks külmkapitemperatuuri, ütleb Mang. Kui külmkapp on süstemaatiliselt korras ja perenaisel ülevaade olemasolevast, siis on ka lõpptulemus parem. „Keerulisem on omada ülevaadet külmkapist, mis näeb välja kui keskmine teismelise riidekapp – kus kõik on süsteemitult segamini ja mitmes kihis,” mainib atleet. Vaakumisse saab tõmmata praktiliselt kogu toore ja valmistoidu ning teha seda täpselt siis, kui selleks on vajadus – kui toiduvalmistamisest jääb midagi üle või kogu lõuna- või õhtusööki ei söödud ära.

Üks oluline tähelepanek on see, et vaakumisse tõmmatud toitu ei pea alati panema sügavkülma, seda võib säilitada ka tavakülmikus. „Vaakumpakendamine eemaldab toidu ümbert hapniku ja nõnda takistab bakteritel paljunemist. Kui pole õhku, siis ei saa toit nii hõlpsalt rikneda,“ toob ta välja.

„Vaakumisse võib panna nii toorest liha, kala kui juba valminud toitu. Vajadusel ka leiba, saia või kohviube. Kõike seda, mis õhu käes kiiresti rikneb, lahtub või mis ei taha niiskust saada,” ütleb Mang. Ta lisab, et pakendamise protsessi ennast – kuidas õhk toidu ümbert viimse piisani lahkub, on rahustav pealt vaadata.

Vaakum säilitab aega ja raha

Kuna vaakumisse tõmmatud toit säilitab nii oma värskuse kui ka maitsed ja aroomi, mekib ka mõne päeva vanune toit üles soojendades nagu värske. Samuti säilivad kõik toore toidu omadused. „Nii-öelda toidujääkide mitte söömise kohta kuulen tihti põhjenduseks, et sama toit tüütab ära või ei maitse enam järgmisel-ülejärgmisel päeval nii hästi kui kohe pärast valmimist. Vaakumpakendatud toit säilib aga oluliselt kauem, mistõttu ei ole vajadust näiteks kolm järjestikust päeva sama toitu süüa. Vaakumisse tõmmatud pajaroog on väga mõnus ka paar nädalat hiljem, kui taas isu peale on tulnud,” jutustab Mang.

Kui vaakumpakendaja Mangi kööki saabus, oli esimene eesmärk pakendada selles peamiselt liha, kana ja kala. „Lõhet saab poest mõnikord hea hinnaga, aga siis peab ostma üsna suure tüki korraga. Sellistel hetkedel abistab mind just vaakumpakendaja: õhukindlalt säilib tooraine tavapärasest kolm kuni viis korda kauem. Kui vaakumpakendaja oli aga juba kodus olema, hakkasin mõistma, et seda saab palju enamates kohtades kasutada,” räägib Mang.

Fitnessistaar on kindel, et vaakumpakendaja sobib igasse kodukööki. „Keskmine pere, mille üks või teine liige valmistab lõuna- või õhtusöögid ise, soovib hoida toidule kuluvat summat kontrolli all ega armasta toitu tarbetult raisata, saab sellest masinast kindlasti palju abi,” kinnitab Mang.

Leia endale sobiv vaakumpakendaja Euronicsi e-poest!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee