Inimesed

Parima vangivalvuri tiitli pälvinud noor naine: „Puhas juhus, et minust vanglaametnik sai.“ 

Helle Rudi, 12. veebruar 2020, 10:00
KOHE TÕMBAB VANGLASSE: «Kartust valvuritöö suhtes kasvatab rohkem popkultuur kui see, mis päriselt müüride taga toimub,» ütleb Katri.Foto: Tiina Kõrtsini

Uues Tallinna vanglas on 1888 läbipääsu. Kuigi halli betooni taustal sarnaneb iga järgmine uks täpselt eelmisega, on kõigil nimi. «Mina panin ustele nimed,» räägib eelmise aasta parim valvur Katri Järvsaar.

Katri esimene töökoht oli kurikuulus Murru vangla, mida kiputakse meenutama kui kohta, kus võim oli vangide, mitte valvurite käes. Viimased aastad enne sulgemist olid küll rahulikumad kui eelnenud pöörased kümnendid, aga paika saatis teatud maine. Katri Murru vanglat nii tumedates toonides ei mäleta. Naine naerab, et vangidest kordades kõhedamad olid tühjad majad. «Pimedas perimeetrit kontrollides tiksus kuklas vaikselt tunne, et keegi hüppab kuskilt välja,» läheb ta ajas tagasi. Kuid see hirm oli pigem inimlik, mitte töökohaga seotud.

Oma ameti fännSee, et Katrist üheksa aastat tagasi vanglaametnik sai, on puhas juhus. «Mul oli Murrus sõbranna. Ta läks töölt ära ja soovitas mul tema asemele kandideerida,» meenutab naine. Enne seda teenis kunstivaldkonnas hariduse saanud Katri leiba Padise mõisas klienditeenindajana. Vanemad uudist kuuldes rõõmust käsi kokku ei löönud ja pigem tundsid esialgu muret. «Nad arvasid, et pole vaja minna,» lausub tänaseks kogenud valvur. Samas ei tulnud see käik täiesti ootamatult, sest Katri isa oli politseinik ja vend töötab kaitseväes.Oma töö andunud fännina tegi Katri kiirelt karjääri, liikudes Murru vanglas valvur-operaatori ametikohalt Harku vanglasse vanemvalvuriks. Operaatori amet on natuke sarnane lennujuhiga – vangla peavalvekeskuses jälgitakse mitmelt ekraanilt valvekaamerapilti ja vastatakse häiretele. Töökoha vahetamisele on ta mõelnud ainult korra, kui Harku ja Murru vangla liideti Tallinna vanglaga. «Kui enne kulus mul tööle tulekuks kolm minutit, siis nüüd nihkus see poole tunni peale,» lausub Katri poolnaljaga.

Samal teemal

10. veebruar 2020, 22:00
Endine naisvang meenutab aega jäätunud põrandaga kartsas: arst ütles pärast, et võin kõik oma naissuguorganid minema visata

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee