Mitmesugust

Hambaarstihirmuga tuleb tegeleda – aga kuidas? 

Silja Paavle, 9. veebruar 2020 10:30
Foto: Panthermedia

Olenemata vanusest kardavad paljud hambaarsti ja juured peituvad enamasti lapsepõlves. Tartu Ülikooli kliinikumi kliiniline psühholoog-psühhoterapeut Signe Punnisk annab nõu, kuidas hirmust vabaneda.

Hambaarsti peljatakse erinevatel põhjustel. Näiteks võib laste varasem negatiivne kogemus meditsiinisüsteemist tekitada üleüldist hirmu arstide-õdede ees. Üsna tihti kirjeldavad lapsed ja täiskasvanud hirmu haiget saamise kartuses. Muretu loomusega võrreldes maalivad ärevad patsiendid pildi tugevamatest valuaistingutest ja nende jaoks on juba aja broneerimine arsti vastuvõtule määratu samm. Psühholoogi vastuvõtule pöörduvad ka suu-limaskesta haigustega ja näo-lõualuukirurgide patsiendid.

Esineb ka foobiaid. Päris palju kohtab nõelakartust ja klaustrofoobiat ehk hambaarstitoolis tuntakse end justkui lõksus olevat. See tunne vallandab ärevuse või isegi paanikahoo. Hirm ongi sageli see põhjus, miks hambaarstile minnakse alles viimases hädas.

Samal teemal

30.09.2020
MINEVIKUHETK | 30. september: hambaravis kasutati esimest korda narkoosi
03.09.2020
KUIDAS TEKIVAD FOOBIAD: mida teha, kui pannkoogiaugud tekitavad paanikahoo ning paljas mõte nööpidele paneb südame hirmust puperdama

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee