Suhted

Kuidas sõltlase kõrval elades endaga toime tulla 

Siret Mägi, 18. jaanuar 2020 11:50
KUI EI AITA, LÕPETAB SÕLTLANE HALVASTI? „Nii „aidatakse” sõltlast rahaga, lubatakse tal elada oma kodus, ostetakse talle süüa. Võimaldatakse osta alkoholi, laenatakse raha kasiinos mängimiseks. Selline „aitamine” aga sõltlast ei aita, vaid võimaldab tal sõltlane edasi olla,“ kirjutab psühhoterapeut Candace Plattor oma raamatus „Armastades sõltlast. Kümme esmast nõuannet sõltlast armastavale inimesele”.Foto: Axel Bueckert / Vida Press
Miks ei suuda mõni inimene lahkuda haigettegevast või vägivaldsest suhtest? Vahel püütakse sellist suhet lõpetada aastaid, kuid jõutakse ikka ringiga sinna tagasi. Kuidas on võimalik pühendunult armastada inimest, kes sind pidevalt hätta jätab ning hoolimatult kohtleb? Kas sellist suhet on üldse võimalik tervendada?

Kaassõltuvus on üks sõltuvuse liike, kuid seda võib pidada neist üheks kõige keerulisemaks ja varjatumaks, sest enamasti on see peidetud suure vastutustunde ja ennastohverdava pühendumise taha. „Kaassõltlane on tugevas emotsionaalses sõltuvuses mitte uimastavast ainest, vaid teisest inimesest. Ta püüab igati kontrollida ja muuta oma armastatud lähedase sõltuvuskäitumist ning on võimetu tunnetama nii enda kui ka teise psühholoogilisi piire. Ta ei taju, et püüdes lähedast sõltuvuskäitumisest päästa, teeb ta seda sageli iseenda arvelt ja paraku tulutult. Ta usub, et kui tema ise veel rohkem pingutaks, siis saaks tema lähedane terveks,“ selgitab kaassõltuvuse nõustaja Katrin Hallik.

Samal teemal

25.10.2020
EI SUUDA SÖÖGIISU KUIDAGI VAIGISTADA? Kas selle taga võib olla sõltuvus?
19.06.2020
IGAVUSEST SAI SÕLTUVUS: aastaid hasartmänge mänginud mees klatib tänaseni vanu võlgu
03.00.2020
Näitleja Reimo Sagor taliujumisest: „See mõnus tunne tekitab sõltuvust.“
18.11.2019
NUTISEADE VÕTAB UNE: unenõustaja soovitab, millal on õige aeg see käest panna!