Pere ja lapsed

Ela kaasa! Kes osalevad sellel aastal noorte teadussaates „Rakett 69“? 

Helle Rudi, 11. jaanuar 2020 19:25
Aigar VaiguFoto: Maero Pukk

«Mitme täiskasvanud vaataja sõnul on see peaaegu ainus saade, mida saab vaadata koos perega,» tõdeb «Rakett 69» kohtunik ja saatejuht Aigar Vaigu.

Füüsik Aigar Vaigu on teadussaatega seotud algusest alates. Esialgu üksnes kohtunikuna, kuid alates teisest hooajast saatejuhina. Lisaks aitab ta välja mõelda ülesandeid. «Kümne aasta jooksul on palju muutunud, aga nimi ikka samaks jäänud,» naerab saatejuht eelnevatele hooaegadele tagasi mõeldes.Päris igaüks teadussaate pardale siiski ei pääse. Esmalt tuleb läbida eelvoor, sellele järgneb teaduslabürint AHHAA keskuses, mille eesmärk on välja sõeluda 15 nutikamat. «Just sellised «pähklid» ülesanded annavad kõige rohkem teavet – kuidas noored ülesannet lahendavad, mida nad lahendada ei oska,» selgitab Aigar. Kohtunikutöö teeb põnevaks võimalus jälgida, kuidas osalised oma vastuseid põhjendavad. «Seekord jäi minu vastutusalasse ülesanne, kus tuli ära tunda metsloomade koljud. Tore oli, kuidas võistleja tegi esmalt vale pakkumise ja siis minu küsimuse peale püüdis seda pakkumist loogiliselt seletada. Seletamise käigus järsku taipab, kus ta vea tegi, ja siis lahendab ülesande õigesti. See tuletab ka endale meelde, kuidas me igapäevaelus teeme tihti valesid järeldusi, siis üritame endale neid põhjendada,» räägib kohtunik.

Üks on kindel – igav tegijatel ei hakka. Võimalus, et ühel hetkel on n-ö kõik tehtud ja nähtud, puudub. «Eks iga aastaga läheb üllatamine järjest keerulisemaks, aga kui tuleb üllatus, siis sealt, kus seda oodata ei oska,» muigab Aigar. Saate juures peab tema kõige olulisemaks, et osalised saavad võimaluse õppida, kuidas teoreetilistest teadmistest päriselt tulu tõuseb. «On leidunud neidki, kelle jaoks oli «Rakett 69» esimene hetk elus, kus tuli kasutada elektritööriistu.» Vihjena võib öelda, et sel hooajal näeb, kuidas on võimalik aru saada tundmatust keelest. Piisab vaid oskusest luua seoseid.

Samal teemal

28.07.2020
„Rakett 69“ finalistid Riko ja Uku: tihti rikutakse noorte teaduskirg ära toore teooria tampimisega

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee