Suhted

Riidlemine on paarisuhte tervisele vajalik, rõhutab seksuaalterapeut

Tulemuslik tülitsemine on peen kunst 

Siret Mägi, 14. detsember 2019 00:01
PEEGELDAGE RÄÄGITUT: Olge valmis võtma aktiivse kuulaja rolli. Kuulake siiralt, südamest. Püüdke asetada end tema olukorda. Foto: Chris Rout / Alamy
„Tülitsege hingega, ärge jätke probleeme enesesse vinduma! Kui need ükskord kaaslasele välja pahvatate, võib see lõppeda lahkuminekuga. Siiski nõuab ka tülitsemine teatud oskusi, et see annaks tulemusi ja suhe paraneks, mitte ei oleks lihtsalt teineteise kallal näägutamine,“ ütleb seksuaalterapeut Jouni Pölönen.

Konfliktideta abielusid ei eksisteeri. Tegu on ju kahe erineva inimesega, kel on erinevad iseloomud, tunded, seisukohad ja eelistused. Mõnele naisele ei meeldi, et meest kunagi kodus pole. Mehele ei meeldi aga naise pidev šoppamine. Lahkarvamused võivad tekkida ka laste kasvatamise teemal. „Paarisuhtes on konflikt enam vähem sarnase ülesehitusega: osapooled ei saa teineteisest aru, räägivad eri teemadel, teineteisest mööda ja lõpuks ei suudagi kopromissile jõuda,“ kirjeldab paljudes kooseludes nii tuttavat olukorda kliiniku Ambromed pereterapeut Piret Evert. Igal inimesel on tema sõnul erinev kooselus konfliktide lahendamise mudel, enamasti lapsepõlvest kaasa toodud, omaenda vanemate pealt õpitud. Konflikte tõlgendavad nad oma kogemuste kaudu. Paljude jaoks on peretüliga tegemist siis, kui teineteise peal häält tõstetakse või lausa karjutakse, kui öeldakse halvasti. Teise inimese mõtteid ei kuulata lõpuni, segatakse vaidlema asudes vahele. Kui teine pool süüdistab, asutakse ennast kaitsma. Selline vaidlus võib minna nii tuliseks, et partnerid ei kontrolli enam oma käitumist. Emotsioonid keevad üle pea. Tülitsemist võibki võtta kui erimeelsuste emotsionaalset lahendamist. Konflikti saab aga lahendada vaid siis, kui emotsioonid inimest ega protsessi ei juhi, nendib pereterapeut. Seetõttu tulekski ägeda tüli korral „lahinguväljalt“ eemalduda ja anda aega nii endale kui ka teistele osapooltele maharahunemiseks.

Samal teemal

01.04.2020
Kuidas targalt tülitseda? Kuidas ühises kodukontoris tülitsemist vältida?