SIIANI SILME EES: Vanem ja keskmine põlvkond mäletab Tiiu Varikut selgesti. Eelkõige teleekraanilt ja raadiost, sest nii kurbi silmi ja sametist häält polnud võimalik kellegi teisega segi ajada.
Verni Leivak 28. november 2019 06:00
«Äärmiselt isikupärase maheda sametise hääle, kuid nii kurva saatusega,» iseloomustab tuleval nädalal 75. sünnipäeva tähistavat endist estraadilauljat Tiiu Varikut kolleeg ja ajastukaaslane Heidy Tamme.

«Äärmiselt isikupärase maheda sametise hääle, kuid nii kurva saatusega,» iseloomustab tuleval nädalal 75. sünnipäeva tähistavat endist estraadilauljat Tiiu Varikut kolleeg ja ajastukaaslane Heidy Tamme.

«Keegi oli teda turu juures vilksamisi näinud,» sõnab Heidy. «Tore, et Naisteleht teda meenutab, sest kui pole meenutusi, pole ka tulevikku. Võib-olla Tiiu ikkagi näeb ja kuuleb, ükskõik millises peidupaigas ta siis viibib, et teda pole unustatud ...»Tiiu Varik lahkus lavalaudadelt juba aastal 1978. Nüüd, 41 aastat hiljem on üsna tõenäoline, et keegi teda turu juures ei kohanudki. Võis ju lihtsalt nii tunduda, sest aeg-ajalt liigub kinnise iseloomu ja avalikkust pelgava lauljanna suhtes kõiksugu legende.Ühes vähestes antud intervjuudes on naine ise meenutanud, et juba pärast esimesi kontserdireise olla ta kuulujuttude põhjal alasti kusagil Võrus laua peal tantsu löönud. Ja kui nullindatel polnud Tiiut paar päeva Kose aleviku peal näha, hakati uskuma, et ju tappis Varik nii enese kui ka tütre ära. Alles uksele koputanud konstaabel rahustas tormi veeklaasis maha.Vanem ja keskmine põlvkond mäletab Tiiu Varikut selgesti. Eelkõige teleekraanilt ja raadiost, sest nii kurbi silmi ja sametist häält polnud võimalik kellegi teisega segi ajada. Eks teavad teda nooremadki, sest kes siis naise põhihitti, Itaalia laenulugu «Quando, quando» kuulnud poleks. Kuhu aga äärmiselt isikupärase häälega ja noorena nii habras lauljanna kadus, ei suutnud kolme aasta eest välja peilida isegi temast ETVs portreesaate teinud. Ka kõik need, kellega Naisteleht üritas kontakti võtta, jäid Tiiu praeguse elu küsimuses vastuse võlgu.

Oli, aga justkui polnudkiIsikupärase ja väga pehme tämbriga Tiiu oli varateismeline ja õppis alles Tallinna lastemuusikakoolis, kui esimesi kordi ansambliga Ratex üles astus. Tagantjärele on isegi veider mõelda, et kolm aastat hiljem salvestas ta juba koos Emil Laansoo ansambli ja Eesti Raadio meeskvarteriga läbimurdehiti «Quando, quando». Tiiu oli siis alles 15.«Käisime Tiiuga koos muusikakoolis, mis kannab praegu Georg Otsa nime,» meenutab laulja Anne Velli lastemuusikakooli järgset aega. «Tiiu õppis minust paar aastat eespool koorijuhtimist. Tervitasime ikka, aga ei mingit rohkemat kokkupuudet.»Anne ei puutunud loomult tagasihoidliku kooliõega kokku isegi kunagise televisiooni kultusmuusikasaate «Horoskoop» ajal, sest Tiiu osales saatesarja päris esimeses eetrisatsis, Anne teises.«Väga võimalik, et esinesime ühiskontsertidel, aga ma tõesti ei oska tema kohta rohkem midagi öelda,» vabandab «Horoskoobi» esimese satsi täht Voldemar Kuslap.«Mitte midagi ei oska tema kohta öelda. Stuudios viibis, aga midagi erilist ei meenu,» kinnitab ka «Horoskoobi» režissööri abi Peeter Peetsalu enam kui poole sajandi tagusesse aega minnes.