Inimesed

ÄRA MINE PENSIONILE! "Tööl käimine hoiab vaimu erksana," ütleb tööpsühholoog 

Merle Luik, 30. oktoober 2019 06:00
Svea RohtlaFoto: Jake Farra

Ehkki paljud vanemaealised pelgavad, et ei jõua tööl noortega sammu pidada, julgustab tööpsühholoog Ave-Gail Kaskla vanemaid prouasid-härrasid oma väärtust tunnetama ja tööl aktiivseks jääma.

Möödunud aastal Eesti Avatud Ühiskonna Instituudi tehtud uuringus selgus, et eestlased, eriti nooremad, on töötavatest vanemaealistest kõneldes eelarvamustes kinni. Nii näiteks usutakse, et vanemaealised on vastu uuendustele, pole suutelised kasutama nüüdisaegset tehnikat ja on kaotanud oma loomingulisuse. Uuringu järgi peetakse üle 50aastaseid töötajaid alandlikeks ja pessimistlikeks, «mõistagi» on neil ka kehv tervis.

Tööpsühholoog Ave-Gail Kaskla sõnul on ka selles eas töötajatel endil probleeme eneseusuga – sageli kaheldakse, kas selles vanuses ikka ollakse tööturul väärtuslikud ja vajatud. «Ja kui ka tööandja ei oska vanemaealiste töötajate plusse, näiteks kogemust, kohusetundlikkust ja pühendumust ära kasutada, võibki tekkida tunne, et «ah, mis nüüd mina»,» tõdeb psühholoog. «Tegelikult on aga enamasti nii, et need, kes on elu jooksul harjunud ennast täiendama, saavad uusi töövõtteid või tehnikaid õppides noortega võrdselt hakkama ka hilisemas keskeas.» Siinkohal julgustabki Ave-Gail kõiki vanemaealisi oma väärtust tunnetama ja tööl aktiivseks jääma – see on oluline ka vaimse tervise jaoks.

Samal teemal

14.11.2019
Vanemaealised töötajad – hindamatu väärtus ettevõtetele ja kolleegidele
30.10.2019
Inkassofirmad teisele sambale ligi ei pääse ja muud nopped pensionireformist

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee