Inimesed

AJALOOTUND | Vene suurvürsti mõrvarid selgusid kaheksa sajandit hiljem 

Tõlkinud Allan Espenberg, 13. oktoober 2019 07:10
VERINE ÖÖ: Suurvürst Andrei Bogoljubski mõrvasid tema enda lähikondlased. Maali autor Sergei Kirillov on Venemaa üks juhtivaid ajaloo maalikunstnikke.

1174. aastal tapeti oma magamistoas segastel ja salapärastel põhjustel Vladimiri suurvürst Andrei Bogoljubski. Nüüd on viimaks Venemaa teadlastel mõni põhjus ja osa mõrvaritest teada.

Andrei Bogoljubskist sai Vladimiri suurvürst pärast isa Juri Dolgoruki surma 1157. aastal. Troonile tõustes oli mees arvatavasti 46aastane. Tema valitsemisajal saavutas Vladimiri-Suzdali vürstiriik suure võimsuse ja oli tugevaim riik Venemaal. Lisaks kogus suurvürst kuulsust Kiievi vallutamisega 1169. aastal.

Despootliku valitsejana saatis Andrei laiali lihase isa ajal tegutsenud bojaaridest koosnenud družiina ja vabanes enne seda mõnest nooremast vennast ning vennapojast. Samuti vahetas ta välja vürstiriigi pealinna ja viis selle Suzdalist palju nooremasse Vladimiri, kus puudusid omavalitsuslikud veetšetraditsioonid. Selline sõltumatus ja isepäisus tekitas bojaaride ülikkonna hulgas suurt rahulolematust ning teade vürsti surmast meeldis kindlasti paljudele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee