Suhted

Merle Luik: e-sigaretid EI OLE lihtsalt supiaur! 

Merle Luik, 14. august 2019, 08:00
Käisin mehe ja lastega suvel Kreekas. Muidu oli seal hirmus tore, aga üks asi käis kõigile mu pereliikmetele kohutavalt närvidele: suitsetamine avalikes kohtades. Täiesti tavaline oli, et tänaval tuli kõndida eeskäija suitsupilves. Või siis tuli «nautida» toreda pereõhtusöögi asemel hoopis kõrvallaudadest tulevat tubakahaisu.

Mäletan, et kui Eestis tänavatel ja toidukohtades suitsetamine ära keelati, tõusis kisa taevani. Samas – tänapäeval ei kujutaks meie maal keegi enam ettegi, et peaks kohvikus oma Pavlovat nosima sinise pilve sees või ootama bussi kõrvuti kümne suitsu kimuva vanamehega. Muide – mainin ära, et mind üldse ei sega ega huvita, kas inimene on suitsetaja või ei. Igaüks tehku oma tervisega, mis tahab. Aga seejuures oleks hea, et inimesed, kes ise ei suitseta ja suitsuhaisugi ei talu, selle all kannatama ei peaks.

Möödunud nädalal sattusin aga Tallinnas ühele kontserdile, kus suurema osa publikust moodustasid noored inimesed. Jah, mõned neist suitsetasid sigaretti, aga väga vähesed. Ent mis mind palju rohkem häiris – tohutult palju oli noorukeid (paljud silma järgi ka suisa alaealised), kes pahvisid e-sigaretti. See oli nii massiline, et vahetasime mehega mitu korda istekohti. Lihtsalt ei tahtnud selle imala haisu ja e-sigareti suure tohutu aurupahvaku sees istuda.

Tegelikult on see õudne, et e-sigareti suitsetamine on noorte seas nii levinud. Mu laps ütles, et seda pahvitakse isegi kooli garderoobis! Inimesed arvavad ekslikult, et see kraam on tervisele ohutu nii-öelda supiaur. Olen kuulnud isegi üht lapsevanemat ütlemas, et «ikka parem kui suitsu kimumine». Rumal jutt. E-sigaretid sisaldavad samuti sõltuvust tekitavat nikotiini ja uuringute järgi ka paljusid vähki põhjustavaid aineid. Nii-öelda veipimine (nagu nimetavad tootjad e-sigareti tõmbamist) on tervist kahjustav nii e-sigareti pahvijaile kui ka kõrvalseisjatele. Nii et kui leiate oma teismelise arsenalist e-sigareti, korjake see ära. Suitsupaki ja viinapudeli te ju likvideeriksite?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee