Suhted

Dementse ema hooldaja: kui ikka külmal oktoobriõhtul maakohas kell kümme kodust ära joostakse, muutub asi eluohtlikuks (3)

Triin Raestik, 11. juuli 2019, 12:44
Foto: Shutterstock

Dementset ema hooldav Marju naerab, et on haiglaselt positiivse loomuga. Ent üksnes sellest ei piisa, et ise keerulises olukorras terveks jääda. Eelkõige tuleb õppida omi lahinguid valima. 

Marju (56) emal täitus mais 81 eluaastat. Väärikas eas proua on tütre juures elanud kaks aastat. Enne seda elasid ema ja isa Marju lapsepõlvekodus. Mõnda aega pärast isa surma sai ema omaette veel üsna kenasti hakkama, kuid siis hakkas dementsus süvenema.

Varem lausa raamatuid neelanud proua luges ajapikku aina vähem. Lisaks tekkisid telekaga seotud luulud. Näiteks käisid Marju ema juures koosolekuid pidamas saate «Suud puhtaks» saatekülalised. Kübara ja tordiga Reet Linna oli samuti sage visiteerija. Et kodus ei saanud ema arvates enam üldse rahu, hakkas ta sealt õhtuti põgenema. «Kui ikka külmal oktoobriõhtul maakohas kell kümme kodust ära joostakse, muutub asi eluohtlikuks,» selgitab Marju. Et Marju ja tema õde elasid mõlemad emast mitmesaja kilomeetri kaugusel, palgati appi sotsiaaltöötaja. Paraku ei olnud temast majapidamises abi. Sotsiaaltöötaja järjekordse visiidi eel tegi ta korrektse inimesena kodu korda ja kõik tööd enne «külalise» tulekut ära. Selgeks sai seegi, et kui vanainimene õhtul kell kümme kodust põgeneb, siis sotsiaaltöötaja teda otsima minna ei tea ja ei saa. Seetõttu võttis Marju ema lõpuks enda juurde elama.

Samal teemal

26. juuli 2019, 12:41
Uus seadus ähvardab tuua sotsiaalse katastroofi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee