Pere ja lapsed

Sünnitoetaja Aale-Triinu Sonn: meie töö eesmärk on luua võimalikult positiivne kogemus rasedusest ja sünnitusest (3)

Liina Metsküla, 12. juuni 2019 16:30
ISE KOLME LAPSE EMA: Aale-Triinu tunnistab, et sünnitoetajana ei saa ta oma elu täielikult ette planeerida, sest ei tea iial, millal mõni beebidest sünnib. Ometi armastab ta oma tööd väga.Foto: AIRI

Kui lapseootel naine tunneb, et vajab raseduse ja sünnituse ajal just endale sobivate valikute tegemisel kellegi kogenuma teadmisi ja abi, tasub appi kutsuda sünnitoetaja. Aga alustagem algusest. Kes õigupoolest on sünnitoetaja ehk doula?

Aastaid sünnitoetajana tegutsenud Aale-Triinu Sonni sõnul on tema ja ta kolleegide peamine ülesanne naistele püsiva toe, hoolitsuse ja turvatunde pakkumine. Seda nii enne sünnitust, naise soovi korral sünnituse ajal kui pärast sedagi. «Meie töö eesmärk on luua võimalikult positiivne kogemus rasedusest ja sünnitusest,» selgitab ta ja toob näiteid, mille kõigega tuleb douladel naist ja tema peret toetades tegeleda.

Nii näiteks tuleb olla kursis rasedus- ja sünnitustemaatikaga laiemalt. Alates sellest, kuidas toituda ja liikuda, kuni sünnitusasendite plusside ning miinuste analüüsimiseni välja. Lisaks pakub pere- ja sünnitoetaja kindlasti ka puhtpraktilist abi. Mida täpselt, oleneb konkreetsest protsessist, pere soovidest-vajadustest ja doulast endast. «Näiteks sünnitusel on just doula see, kes soovitab naisele sobivaid kehaasendeid, sätib patju, toob seljale soojakoti ja laubale jaheda rätiku ... Või valmistab soovi korral tassikese teed ja aitab punktmassaažiga,» loetleb Aale-Triinu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee