Foto: RUUDU RAHUMARU
Toimetas Jaane Tomps 13. mai 2019 11:21
Laulja ja muusik Mari Kalkun astub maikuus esmakordselt üles New Yorgis ja Londonis. Kui USA kontserdid toimuvad Eesti kultuuriministeeriumi toel, siis Suurbritanniasse kutsus Mari Kalkuni maailmamuusikaajakiri Songlines, mille äsjases numbris ilmus muusikust ja Võrumaast ka pikem lugu.        

“Enne Tallinn Music Weeki käis mul Võrumaal külas Songlines’i peatoimetaja Simon Broughton,” räägib Mari Kalkun 10. mail ilmunud loo “Welcome to Võrumaa” sünnist maailma juhtivas maailmamuusikaajakirjas. “Näitasin talle Võrumaad, siinset metsa, ristipuid, metsavenna talu, künkaid ja vaateid ning muidugi suitsusauna. Sarnaselt jaapanlastele, kellele olen siinset kanti tutvustanud, mõjub ehe ja aus Võrumaa hästi ka inglastele.”

Ajakiri korraldab Londonis Songlines Encounters festivali, kutsudes kokku hetkel kuumimad ja põnevaimad maailmamuusika tegijad ning pakkudes neile esinemiseks ühte parimatest kontserdisaalidest. Mari Kalkuni soolokontsert Kings Place’i kunstikeskuses toimub 30. mail.

Enne seda annab muusik kontserte New Yorgis – 14. mail Skandinaavia majas ja 15. mail Jalopy teatris. Tema kutsujaks on Eesti suursaatkond Washingtonis ja peakonsulaat New Yorgis. Viimase kultuuriesindaja Jaanika Peerna sõnul on Mari Kalkuni laulud seotud  tihedalt koha ja vaimuga, ent on samas ka universaalsed. “Kutsusin Mari tema elu esimestele esinemistele USAs, sest just tema lauludest on siin Manhattani möllus puudu,” sõnas Peerna.

Kontserte Ameerikas ootab Mari Kalkun põnevusega, sest on seal riigis ka ise elanud. “Aastatel 2000–2001 käisin põhikoolis USA läänerannikul Seattle´s, Jimi Hendrixi sünnilinnas. See oli minu jaoks oluline kogemus – elada 14aastaselt kaugel Ameerika-maal, hoopis teise kultuuri ja keele keskel. Just seal avanesid mu silmad, nägemaks neid paljusid plusse, mis meil Eestis on,” meenutab ta.  

Mari Kalkuni kolmas sooloplaat “Ilmamõtsan” on praeguseks lisaks Eestile välja antud Saksamaal, Jaapanis ja Suurbritannias. Briti ajakiri The Guardian valis selle 2018. aasta kümne parima maailmamuusika albumi sekka.

Mari Kalkun on Võrumaa juurtega muusik, laulja ja looja, kelle meeldejäävad meloodiad ja ruumilised helimaastikud on inspireeritud eesti luulest ja loodusest, regilaulust ja elust enesest. Ta käsitseb mitmeid pille – kandleid, akordioni, kitarri ja klaverit –, ent on eeskätt äratuntav oma vägeva hääle ja eheda esitusstiili poolest.