Suhted

Aprillis ja mais saab end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida ka apteekides 

Toimetas Naisteleht.ee, 10. aprill 2019, 09:43
Foto: Pixabay
Aprillis ja mais saavad inimesed end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida ka Eesti apteekides. Tänasest lisandub vaktsineerimise võimalust pakkuvate apteekide hulka veel kaks apteeki: Euroapteek Tallinnas Kristiine Keskuses ja Tartu südalinnas Küüni tänaval.

„Nüüd saab end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida kokku 19 Eesti apteegis,“ sõnas Eesti Apteekide Ühenduse (EAÜ) juhatuse liige, proviisor Kristiina Sepp. „Inimeste huvi apteegis vaktsineerimise vastu on olnud suur. Esimese nädala jooksul on apteegis vaktsiini teha lasknud ligi tuhat inimest,“ rääkis proviisor. „On hea meel näha, et inimesed mõtlevad üha enam terviseennetusele – kuidas elada tervemalt, muretumalt ja kauem. Apteekides vaktsineerimise võimalus toob selle teenuse inimestele lähemale, inimesed on selle tänulikkusega vastu võtnud ja altid ka enda eest hoolt kandma.“

Ta avaldas lootust, et apteegis vaktsineerimise võimalus aitab kaasa puukentsefaliiti haigestumiste vähenemisele, mille tulemusena on ka vähem selle haiguse tüsistuste käes kannatavaid inimesi. „Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) määratluse kohaselt asub Eesti piirkonnas, kus tuleks puukentsefaliidi vastu vaktsineerida kogu elanikkond. See aga tähendab, et elanikkonna teadlikkust vaktsineerimise olulisusest on selgelt vaja tõsta,“ lisas Kristiina Sepp.  

Eestis on puukentsefaliidi vastu vaktsineeritus väga madal. Aastas vaktsineeritakse esimest korda 1,2 protsenti ja tehakse korduvvaktsiin 1,3 protsendile rahvastikust.

Puukentsefaliit on puukidega leviv viiruslik kesknärvisüsteemi nakkushaigus, mis võib põhjustada erineva raskusastmega meningiiti või meningoentsefaliiti. Haigus võib endast märku anda kõrge palaviku, tugeva peavalu, kuklakangestuse, oksendamise, uimasuse ja üldise halva enesetundega. Haiguse põdemise järgselt võivad jääda mitmesugused tüsistused nagu tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, jäsemete halvatused, peavalu, keskendumis- ja mäluhäired jm. Puukentsefaliit võib 0-1,4% juhtudest lõppeda surmaga.

Puukentsefaliidivastast vaktsineerimist tehakse skeemi järgi: esimesed kaks süsti ühe- kuni kolmekuulise vaheajaga, kolmas 9-12 kuud hiljem. Pärast seda tuleb esimene kordussüst teha kolme aasta möödudes, järgmised viieaastase intervalliga.

Teiste riikide kogemus kinnitab, et apteekides vaktsineerimine on aidanud olulisel määral tõsta elanikkonna vaktsineerituse taset. Praegu vaktsineeritakse apteekides juba 12 Euroopa riigis, osades neist ka apteekrite poolt. Eestis viivad vaktsineerimistoimingut läbi tervishoiuteenuse osutajate juures töötavad vastavasisulise väljaõppe läbinud tervishoiutöötajad.

Apteekides teostatakse puukentsefaliidi vastast vaktsineerimist aprilli ja mai vältel valitud apteekides üle Eesti. Vaktsineerida saab Tallinnas, Tartus, Jõhvis, Pärnus, Rakveres ja Kuressaares kokku 19 apteegis. Kaasatud on kõik suuremad apteegiketid: Apotheka, Benu, Euroapteek ja Südameapteek. Seda, millistes apteekides vaktsineerida saab, näeb veebilehelt www.vaktsineeriapteegis.ee.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee