Inimesed

Millist tuge vajab lähedase kaotanud inimene? (2)

Kristina Tamm, loova arengu koolitaja ja psühhoterapeut, 2. aprill 2019 16:45
Senior man leaning on shoulder of mature woman, rear view Rear back view at senior retired grey haired man leaning on shoulder of mature loving woman crying or laughing, older middle aged couple bonding, trust, support and understanding in marriage conceptFoto: Depositphotos

Kui lähedane inimene sureb, tormab mõni pea ees tegevusse, et mitte tegeleda valusate tunnetega. Teine aga sulgub iseendasse. Igaüks püüab lahustada valu talle sobival viisil. Sellises olukorras ei ole õiget ega valet käitumist, kuid mõningad lisateadmised võivad aidata valuga paremini toime tulla.

Ole lihtsalt olemas

Lähedase kaotanud inimene vajab, et inimesed ei tõmbuks temast eemale. Toetajana ära muuda oma suhtluses leinajaga suurt midagi. Ta vajab elu jätkumist, et masendus tema elu üle võimust ei võtaks. Võib-olla ainult veidi teises tempos. Ta võib olla kurvem ja endassetõmbunud ning vähem huvitunud. Arvesta sellega. Ta ei ole sellepärast halvem inimene, tal on lihtsalt emotsionaalselt raskem olla. Ära hakka kohe leinaja probleeme lahendama. Kui ta tahab rääkida, ole hea kuulaja ja lihtsalt kohal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee