Suhted

Sama oluline kui süda: loe, millised on maksa tähtsamad ülesanded ja miks tuleb selle eest hoolt kanda!  

Silja Paavle, 12. märts 2019 20:00
HOOLI OMA MAKSAST: Tervislik toitumine tugevdab immuunsust ja aitab vähemalt osa maksahaigustest ennetada või varajases staadiumis ravile kaasa aidata.Foto: Pixabay

Maks täidab rohkem kui 500 elutähtsat ülesannet. Sestap on maks täpselt sama oluline kui süda – elada ei saa kummatagi. Millised on maksa olulisemad ülesanded ja miks tuleb selle eest hoolt kanda? 

Südameapteegi proviisor-toitumisnõustaja Olesja Kuznetsova sõnul on maks elutähtsa organina filter, kaitsekilp ja omamoodi laboratoorium. Selle elundi ülesanne on organismi kahjulike ainete ja keskkonnamõjude eest kaitsta. «Nii nagu laboriseadmeid, on tarvis ka maksa säästa, hoida ja vajadusel turgutada,» ütleb ta.

Maks lagundab ja säilitab organismis kasulikke aineid, erinevaid vitamiine ja mineraalaineid. Piltlikult öeldes on just see elund Olesja sõnul vitamiinide ja mineraalide puhver. «Maks ladustab pikkadeks kuudeks A-, D-, B12-, K- ja E-vitamiine, väiksemas koguses rauda ja vaske ning vabastab need verre siis, kui keha neid vajab. B12-vitamiini säilitab organismi kõige suurem seedenääre lausa aastaid,» kirjeldab proviisor.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee