Foto: pexels
Naisteleht.ee 10. veebruar 2019 09:37
Sageli on taimetoidu poole pöördumise põhjused vägagi inimlikud. Paljudele on täiesti vastukarva mõte loomast kui pelgalt inimsöödast. See on arusaadav ja aktsepteeritav Kahjuks peitub taimetoitluse suurim murekoht pealiskaudses suhtumises.

Suures plaanis eristatakse veganeid ehk täistaimetoitlasi ja vegetaarlasi, kes lubavad endale teatud loomse päritoluga toiduaineid, näiteks piimasaadusi, mune jne.

Ainult esimestest kätte juhtuvatest taimedest toituma hakkamine pole sugugi tervislik. Sellisel juhul on suur oht, et jääb puudu olulisi toitaineid, nagu B12-vitamiin, raud, oomega-3-rasvhapped, D-vitamiin, jood ja kaltsium. Seetõttu on väga oluline teha endale selgeks taimetoitluse põhitõed, muidu on reaalne võimalus enda tervist kahjustada – täpselt samamoodi, nagu seda teeb mõtlematu kõigesöömine.

Teadlik tarbija sööb liha ja muid loomseid produkte paljuski loomsete valkude saamiseks. Taimsetest allikatest saadud valke peetakse üldjuhul inimkehale natuke vähem väärtuslikeks.

Millega liha asendada?

Valkude saamise kontekstis saad abi kaunviljadest, teraviljadest, pähklitest, seemnetest jms. Eraldi tasub mainida sojast valmistatud tooteid, näiteks tofut või sojapiima, mis on taimetoitlaste seas äärmiselt populaarsed.

Kuigi sojatoodete suhtes on arvamusi seinast seina – osa on veendunud nende tervislikkuses, teised jälle kiruvad maapõhja, on praeguse seisuga suured toitumisorganisatsioonid siiski mõõduka sojatarvitamise heaks kiitnud. Kas «mõõdukus» on tarbimiseks piisav argument, jäägu igaühe enda otsustada. Oma menüü tasakaalus hoidmiseks tuleks taimetoitlasel aga järgida mõningaid soovitusi.

Soovitused taimetoitlastele

Allikas: Eratreener HEikki Mägi

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

Vegan 10. veebruar 2019 14:27
Nõgeses ja Moringas on 10-20x rohkem rauda,mineraale ja vitamiine.Milleks mürgitada oma keha surnud laibaga.
ärge eputage 10. veebruar 2019 12:03
liiga hästi elama hakanud. syya tuleb kõike aga piiri pidades. PÕhjamaa inimene peab ka loomseid rasvu sööma aga kui tahate olla jõuetud ja nagu kartuliidud...teie oma valik.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS