Foto: ALDO LUUD
Tõnis Erilaid 2. veebruar 2019 00:02
Kaks müüti on aastaid levinud rahva hulgas 2. veebruarist 1988, kui välismaiste raadiohäälte ja mõne Tartus levinud lendlehe üleskutsel rahvas õhtul kella kaheksa ajal tänavaile valgus.

Esimene neist müütidest arutleb tollase Tartu rajooni kompartei juhtide kilda kuulnud Andrus Ansipi („Ma jõin ämma juures teed!“) osa üle miilitsa ja koerte tänavatele toomisel ja teine kinnitab, et koerad olevatki noori meeleavaldajaid näksinud.

Mõlemad legendid on ekslikud. Ansipil polnud rajoonimehena linnaga pistmist ja hiljem ei suutnud keegi leida kas või üht inimest, keda üks miilitsaid saatnud kahest koerast hammustanud oleks.

Tõsi on aga see, et inimesi oli paarikümnekraadisest külmast hoolimata väljas tuhandeid. Osa neist õnnestus hajutada kahte suurde saali Vanemuise tänavas, kus kõnelejad püüdsid inimeste pähe udu ajada. Osa aga trügis kangekaelselt Leen Kullmani nimelise kutsekooli poole. Selles majas Vanemuise 35 kirjutati Tartu rahulepingule alla. Rahva teed takistasid ette veetud bussid ja kilpide taha peitunud miilitsad, keda oli Tallinnastki appi toodud. Hulk noori peeti kinni, mitmele määrati kohtus arest.

Päris miitinguta Tartu ei jäänud. Ühe tallinlasest aktivisti eestvõttel mindi Toomemäele, kus kuulati päevakohast kõnet.

Samal teemal

Kommentaarid  (2)

Lugesin hiljuti 2. veebruar 2019 06:06
Et eesti sai tartu rahu valgekaartlastelt relvade ära võtmise eest,punased kartsid neid nii väga,olevat olnud judenitši parimad mehed.
Jüri, 1988 a. 2 veebruari väljaastumises osalenu 2. veebruar 2019 05:22
Sa Erilaid valetad nagu vana punane või oled seniilne. Brüsselipoiss oli kohal ja koeri oli rohkem kui kaks. Neid oli rihmade otsas vähemalt viis. Ise nägin kuidas peale miitingu laialiajamist noored eemal jooksid, koerad taga haukumas. Kas ka pääsesid hammustama, ei tea. Ka tollaste sündmuste arengu kirjeldus ei vasta siin tõele.

SISUTURUNDUS