Suhted

Abikaasat pole enam. Kuidas eluga edasi minna ja mitte musta auku vajuda? (26)

Siret Mägi, 26. jaanuar 2019 00:01
Foto: Mick Broughton / Alamy

Jääda ilma kaaslasest, kellega oled päevast päeva oma rõõme ja muresid jaganud, on alati talumatult valus. Kuid mehed elavad leseksjäämist enamasti rängemini üle, sest neil on naistega võrreldes ahtam suhtlusring. Kaasinimeste vältimine ja nelja seina vahele kapseldumine vaid süvendavad leinaaegset masendust. „Kõige algus on see, et tuleb kodust välja minna. Väljas kohtab ju inimesi,“ soovitab arst ja vananemise uurija Kai Saks.

Abikaasa pikendab mehe eluiga. Pikas ja õnnelikus abielus elaval mehel jagub Soomes läbiviidud uuringu andmeil eluiga keskmiselt 80 aastat, seevastu tema lahutatud eakaaslasel 73 ja leskmehel 74 aastat.

Rahvusvahelise statistika kohaselt jõuab meeste rahulolu oma eluga normaalsele tasemele tagasi umbes kaks aastat pärast partneri kaotust. Üks leinaravim on kirjavahetus sõpradega. Mõne aasta tagusest USA Michigani ülikooli uurimusest selgus, et 65aastastel, kes jaksasid iga päev oma sõpradega meilitsi ühenduses olla, vähenes depressioonirisk tervenisti 30 protsenti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee