Foto: Mari Luud
naisteleht.ee 21. august 2018 09:03
* Eelista alati ranitsat üleõlakotile. Põhjus on lihtne: tihtipeale tekib koti kandmisel üle ühe õla eelistus − parem või vasak õlg. See tekitab sundasendi, mis päädib rühimuutusega ehk õlg tõuseb üles, kael on suurema surve all, üks käsi on kogu aeg paigal, puusad ja põlved kuluvad teisiti.

* Seljakotti valides võta kõige kergem, kuid kvaliteetne kott.

* Vaata, kui palju on kotil taskuid. Mida rohkem asju saab kotis laiali asetada − näiteks õpikud suures sahtlis (hea nipp on panna kõige raskemad asjad seljale kõige lähemale), pinal küljetaskus, lõuna teises taskus, kalkulaator kolmandas −, seda ühtlasemalt jaotub ka raskus seljale.

* Kotil võiks olla tugevdatud seljaosa – see vähendab survet seljale.

* Ka materjali hingavus on tähtis, kuna hingav materjal vähendab higistamist − seeläbi väheneb külmetamise oht.

* Mida laiemad ja pehmemad (spetsiaalsete pehmendustega) on rihmad, seda vähem survestab koti raskus õlgu ega sooni tänu sellele nii palju lihastesse.

* Kui kott on seljas, tuleks üle vaadata, et kott istuks hästi. See tähendab, et see ei käiks vastu tuharaid ja alaselga ning toetaks hästi vastu selga. Koti äravõtmine ja selgapanek peaks olema kerge.

* Koti kandmise teeb alati mugavamaks üle rinna jooksev lisarihm.

* Juhul kui trenniriided on vaja eraldi kaasa võtta, võiks komplektis olla eraldi kergem riidest kott, mida laps saab kõhu peal kanda (nagu seljakotti seljas).

Mida soovitada teismelisele?

Teismeline valib oma koti reeglina ikka ise välja ja enamasti osutub valituks mõni laheda välimusega üleõlakott. Välimuse kõrval on võrdselt tähtis koti kandmise mugavus ja õige asend.

* Parim valik on laiema ja toekama rihmaga üleõlakott − mida laiem rihm, seda vähem see soonib.

* Soovitatav on valida kott, millel on enam kui üks tasku. Nii on võimalik asju ühtlasemalt asetada.

* Valides nahast ja nailonist koti vahel, on riidest kott alati kergem kui nahk.

* Üleõlakotti tuleks kanda risti üle rinna. See vähendab stressi ja koormust lülisambale, kätele, puusadele, kaelale. Kui kotti kantakse üle ühe õla, tuleks sageli õlga vahetada. Nii püsib selg sirgem, ei väsi kergesti ja valusid on vähem.

* Vähem asju kotis on parem − ideaalne oleks variant, kus ühes kotis on näiteks õpikud ja teises samamoodi üle õla spordikotis spordiriided − ühte kotti saab kanda ühel õlal ja teist teisel õlal, et raskus oleks tasakaalus.

* Internetis surfata, muusikat kuulata, helistada ja sõnumineerida saab ühe väikese seadmega − kogu tehnikaarsenali ei pea kaasas kandma ja kott on jälle kergem.