Kultuur

AVATUD TALUD: mine naabritele külla! 

Helle Rudi, 20. juuli 2018 14:34
Foto: Elise Ader, erakogu
22. juulil avavad Eestimaa eri nurkades oma uksed nii suuremad kui ka väiksemad talud. Naisteleht valis välja mõne, kuhu võid südamerahuga uudistama minna.

Harjumaa

Valgejõe veinivilla

Koht: Valgejõe küla

Valgejõe veinivilla Foto: Elise Ader, erakogu

Vaata ringi väikeses veinikojas. Degusteerida saad kohalikku toodangut ja tühja kõhu leevenduseks pakutakse nii soolaseid kui ka magusaid pannkooke. Naabrimees tuleb kohale oma suitsulihaga. Vaatamiseks on välja pandud uhke karahvinide kogu ja keraamikat. Ka motohuvilised ei pea pettuma.

Raplamaa

Väljaotsa vutitalu

Koht: Mahtra küla

Väljaotsa vutitalu Foto: Elise Ader, erakogu

Programm on tihe. Peale põhjaliku vutituuri pakutakse korralikku kultuuriprogrammi. Külalisi tervitab ka kitsepere. Päeva jooksul tuleb ahjust sada suitsuvutti. Pakutakse ka vutimunadest tehtud toite.

Läänemaa

Kuresoo talu

Koht: Peraküla

Taimi Uuesoo nimi pole astroloogiahuvilistele võõras. Seekord oodatakse huvilisi mustikametsa sees asuvasse maamajja. Muidugi ei saa ka tähemärgiteaduseta. Toimub astroloogiline ringkäik ja külalised õpivad igapäevaelu korraldama vastavalt oma tähemärgile. Pakutakse pirukaid ja kohvi.

Hiiumaa

Alapiima talu

Koht: Ala küla

Oodatud on kõik piimandushuvilised. Eriti need, kelle vanaema on kunagi lehma pidanud. Just viimastel on eriti põnev talus uudistada. Naine mannerguga on ju lüpsiajalugu ja kogu töö teeb ära hoopis robot. Pikem ringkäik tehakse tootmises, toimuvad väljasõidud põllu vahele. Vaata oma silmaga, kas lehmad elavad tänapäeval nagu kuninga kassid.

Saaremaa

Andruse mahe- ja turismitalu

Koht: Rahtla küla

Tõelises boheemlaste pelgupaigas teeb tuuri peremees Madis Tiik. Lastele ja teistele loomasõpradele on miniloomaaias vaatamiseks kitsed, lambad, koerad, kanad, mägiveised. Juttu saab puhuda ka legendaarse nõelraviarsti Heino Tiigiga, kes paneb soovijatele ka nõelu. Maitsmiseks pakutakse lambalihatooteid.

NB! Saaremaal toimuvad avatud talude päevad kaks päeva ehk 21.–22. juulil.

Pärnumaa

Roosi ja Roosa

Koht: Aruküla

Leiad eest Eesti suurima minilammaste karja. Need lambad võlusid pererahva südame umbes kümme aastat tagasi just tänu oma väikestele jalgadele. Kui pisikesed on Ouessanti tõugu lamba jalad, kui ute keskmine kaal jääb 12–15 kg juurde ja jäära oma 15–17 kg kanti? Vihjena võib öelda, et peamise osa massist moodustab karvkate ehk ringi jooksevad armsad karvapallid. Osta kaasa perenaise tehtud seepi ja keraamikat.

Viljandimaa

Noorte talu

Koht: Savikoti küla, Ohtla talu

Noorte talu Foto: Elise Ader, erakogu

Kaks aastat tagasi tuli kolmel noorel mõte, et suve võiks veeta veidi teisiti. Nüüd pakuvad nad teistele noortele võimalust näpud mullaseks teha. Peenramaade ja mullavagude vahel müttab malevas kaheksa noort. Tutvumiseks ongi noorte suvehobi, mille kroonjuveel on sibulapeenar. Pakutakse smuutisid ja pannkooke. Toimuvad muru- ja pallimängud.

Lääne-Virumaa

Pealispõllu talu

Koht: Kadrina

Väikeses hobitalus kasvatatakse kõike oma pere tarbeks. Ülejääk kingitakse või müüakse sõpradele-sugulastele. Osale töötubades, kus tehakse mänguasju, saunavihtu, puutööd ja villast lõnga. Rõhk on saja aasta tagusel talu argipäeval. Osta kaasa talu kaubamärgiks saanud taimedega värvitud villast lõnga.

NB! Anna oma tulekust enne märku, kirjutades e-posti aadressil loobu@hot.ee.

Ida-Virumaa

Lammas ja Roos

Koht: Kasevälja küla

Selles talus ootavad sind umbes 150pealine lambakari ja 100 roosisorti. Vaatamist ja meisterdamist jagub kõigile. Eelmisel aastal muutus kõige suuremaks tõmbenumbriks kast veneaegsete naeltega, mida lapsed said vanemate valvsa pilgu all puidu sisse toksida. Pererahvas peab veel plaani, millega seekord külalisi üllatada. Nälga kustutavad lambatoidud ja kaasa saad osta eriti sooja lambanaha.

Tartumaa

Vesiveski talu

Koht: Poka küla

Siin tunnetad marjakasvatuse hingeelu. Pererahvas kasvatab tõelisi vitamiinipomme astelpajusid ja magusaid vaarikaid. Marju süüakse niisama, kuid neist tehakse ka jooke, marmelaade ja õlisid. Lastel on kindlasti huvitav tutvuda kitsede ja jänestega. Ei puudu ka väike kohvik, kus pakutakse šašlõkki ja pannkooke.

Võrumaa

Maamehe golfitalu

Koht: Tiri küla

Maamehe golf Foto: Elise Ader, erakogu

Maamees ja golf kõlab nagu mõne anekdoodi algus. Tegelikult harrastatakse seda põnevat spordiala Võru kandis käsikäes lihaveisekasvatusega. Kohapeal saad valmistada pitsat ja maha peetakse moesõu.

Uksed avab 296 talu

* Päeva eesmärk on tutvustada Eesti toidu valmimist ja näidata elu, mis jääb linnapiirist kaugemale.

* Peale täpse nimekirja ja kaardi kodulehel Avatudtalud.ee saad teekonna paika panna ka mobiilirakenduses NaviCup.

* Mõeldud on ka autota inimestele ja kodulehel on välja toodud Elroni rongipeatused.

* Kuigi avastamisrõõm on peamine, toimub avatud talude Facebooki-ürituse all ka huvitavaid mänge. Auhinnad on välja pannud osalevad talud.

Hea teada!

* Võta kaasa sularaha.

* Kuula võõrustaja juhiseid: kuhu parkida, kuhu prügi visata, kus jalga puhata.

* Külalisi oodatakse alates kella 10st kuni kella 17ni.

* Riietu mõistlikult ja mugavalt – elu maal ei ole samades tingimustes mis asfalteeritud linnadžunglis.

* Plaani teekonda varem ja arvesta, et päevas jõuab maakonnasiseselt külastada 3–4 kohta.

* Anna oma lemmikule puhkust ja jäta ta koju.

* Paberil kaardi leiad Alexela suurematest tanklapoodidest ja Rimi osakonna "Talu toidab" lettidelt.

Samal teemal

11.07.2019
Avatud talude päev saab avalöögi 20. juulil Maamehe golfi talus
09.07.2019
PANE END AEGSASTI KIRJA! Tasuta bussid viivad avatud taludesse ka sel aastal
26.06.2019
AVATUD TALUDE PÄEV TULEB TAAS! 21. juulil ootab külalisi üle 300 toreda võõrustaja
02.08.2018
Pealinnast Valgamaa metsade vahele kolinud Marelle: olen maakaks ära muutunud

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee