Foto: Stanislav Moškov
Naisteleht.ee 7. juuli 2018 10:39
Selle nädala Naistelehes tutvustame Eestis asuvaid linnuvaatlustorne. Lindude jälgimine, nende äratundmine välimuse ja hääle põhjal on paljudele tore hobi. Kui hästi tunned linde ja kui palju nende elust huvitud?

"Ma olen söönud päris mitmeid linde, aga kui kulinaarne pool kõrvale jätta ja rääkida lindude tundmisest, siis erilist huvi on mulle ikka pakkunud röövlinnud – kullid, kotkad. Nende puhul oskan eri liike eristada, mitte päris linnuteadlase tasemel, aga tuntumad liigid tunnen ära. Eks see huvi pärineb lapsepõlvest, kui sai loetud seiklusjutte ja vaadatud action-filme, ikka olid kangelastega koos lugudes kotkad või pistrikud. Varblasi või tuvisid nagu ei mäleta. Ja et mind huvitab sõjatehnoloogia ja selle ajalugu, siis olen näinud videot sellest, kuidas USA insenerid disainisid linde aluseks võttes hea manööverdamisvõimega sõjalennukeid.

Olen röövlinde tegutsemas näinud ka, oma koduakna taga võttis kull hiire rajalt maha. Ja hiljuti Prangli saarel nägime, kuidas üks kotkas tiirudega ülbitses – ilmselt ajas nad toidu juurest minema."

Faktid

¤ Eesti Ornitoloogiaühing valis 2018. aasta linnuks metsise.

¤ Metsis ehk mõtus on Euroopa suurim kanaline. Sugupooled erinevad teineteisest nii suuruselt kui ka sulestiku värvuselt.

¤ Metsisekukk on hanesuurune, raskepärase kehaehituse ja pika ümardunud sabaga, mille ajab mängu ajal lehvikuna laiali.

¤ Metsisekana on isaslinnust ligi 40% väiksem, kuid tedrekanast selgelt suurem, pika ümaratipulise sabaga kanaline.

¤ Metsisekuke laul kostab 200–300 meetri kaugusele. See koosneb naksutamistest, sillerdamisest, nn pealöögist ja ihumisest.

¤ Laulu viimane osa on kolm–neli sekundit kestev ihumine, mis meenutab noa ihumist käial. Selle ajal metsisekukk ümbritsevat ei kuule. Laulab ainult kukk. Kana teeb pehmelt, aeglaselt korratavat kaagutavat häält.

Allikas: www.eoy.ee