Elu Setomaal!Foto: ARNO SAAR
Helen Külvik 29. juuni 2019 21:19
ESIMENE PÄEV

Kuhu minna?

Värskas asuv seto talumuuseum on palju enamat kui lihtsalt üks muuseum. See on elav seto talu, kus külmal ajal köeb toas võimas Vene ahi, valmistatakse süüa ning õuel jooksevad ringi kanad, kitsed, hobune ja poni.

Talumuuseumis saad hea ülevaate sellest, kuidas ühes jõukas seto talus vanasti elati. Muuseum pakub ka põnevaid programme, näiteks saab elava tule paistel vatske ehk kakukesi küpsetada. Lisainfo: www.setomuuseum.ee

Kui juba nii kaugel kagus ja piiri ääres olla, tuleks ka Venemaal ära käia! Värskast Saatse poole sõites viib tee läbi Saatse saapa – u 800 m pikkuse lõigu Venemaa territooriumil –, mida tohib liiklusvahendiga läbida täiesti viisavabalt. Autot seisma jätta ega jala käia ei tohi!

Kolossova küla Vahtraoru talus asub Vana-Jüri seebikoda. Siin teeb Eesti esimene ja seni ainus meessoost meister Silver Hüdsi käsitööseepe. Silver on mõnusa naljasoonega mees, kel on oma lugu ja omad jutud. Seepide sisse paneb ta kohaliku looduse ande, näiteks Piusa valget liiva, Petseri kloostri püha vett või peenestatud turvast. Lastele võiks kaasa osta Maša pildiga Kiusupunni seepi, mõnele mehele aga sobib ehk Rahapesu seep?

Lisainfo: www.vahtraorg.eu

Kus süüa?

Seto talumuuseumi Tsäimajas saab maitsta ehtsaid seto sööke (suulliim, paks pudõr), pelglikele on ka harjunumaid valikuid. Magustoidumenüüs on pannkoogid lisandiga, väga maitsev on ka kamavaht. Tsäimajas pakutakse väga head köömneteed. Lisainfo: www.setomuuseum. ee/tsaimaja/

Kus ööbida?

Lastega perel on tore peatuda Värska sanatooriumi/veekeskuse hotellis. Muidugi tasub minna mulistama veekeskusesse, kus tavaliste lõbustuste kõrval on mõnulemiseks mineraalveevannid. Veekeskuse ja sanatooriumi fuajees on kraanid, kus saab maitsta eri sügavuselt ammutatavat mineraalvett. Igaks juhuks ainult meki, sest mõni lonks võib olla väga soolane! Sanatooriumis asuvas moodsas balneoteraapiakeskuses on aga võimalik nautida Eestis ainulaadset mudavanni.

Lisainfo: www.spavarska.ee

TEINE PÄEV

Kuhu minna?

Obinitsa lähedal asub üks Kagu-Eesti armastatumaid sihtkohti: Piusa koopad. Koobastes käimiseks ei pea sugugi suve ootama. Jahedamal ajal ongi seal parem olla, sest erinevus välistemperatuuriga pole nii suur. Kuni maikuuni võib koopalaes talvitumas näha tillukesi nahkhiiri. Need haprad loomakesed lendavad siia magama kuni 100 km kauguselt.

Lisainfo: piusainfo.wixsite. com/piusa

Koobaste lähedal, Piusa vanas raudteejaamahoones asub Piusa savikoda, kus keraamikupaar Signe ja Meelis Krigul valmistavad imelisi tarbekunstiesemeid. Lisainfo: www.savikoja.ee

Obinitsas seisata lipuväljakul, kus lehvivad kõigi soome-ugri rahvaste lipud, sest aastal 2015 oli Obinitsa kogu maailma soomeugrilaste – 25 miljoni inimese kultuuripealinn. Väljaku serval on ateljee-galerii, mida peavad kirjanik Kauksi Ülle ja kunstnik Evar Riitsaar. Nende juhendamisel saab ise teha pakutrükitehnikas meeneid, näiteks toreda enda valitud mustritega koti või T-särgi.

Lisainfo: www.setokunst.ee

Kus süüa?

Obinitsa lipuväljaku vastas, kõrgete seto väravate taga asub Setomaa kõige autentsem söögikoht Taarka Tarõ. Vanasse talumajja rajatud restoranis tunned end kui kodus. Tihti küsivad külalised, kas on ikka õiges kohas või on see kellegi kodu. Taarka Tarõs peetakse au sees seto köögi väärikust, aga ka konservatiivsust. Proovi kindlasti tindiruuga: kuivatatud tindikala ja suitsusingiga suppi. See on muide paljude laste lemmikroog!

Lisainfo: www.taarkatare.com

Giid aitab!

Setomaal on palju teha, kuid selle paiga võlud ja erilisus ei avane niisama. Parima kogemuse saamiseks tuleks endale võtta kohalik teejuht, kes aitab Setomaad mõista ja tundma õppida.

Lisainfo: www.setotours.com