Mitmesugust

Kas tablette peab võtma koos toiduga või ilma? 

Naisteleht, 17. mai 2018 14:23
Foto: Pixabay

Vastab Tõnismäe Südameapteegi juhataja Külli Teder: "Tabletid on oma ehituselt erinevad, seega ka nende manustamise viis. On nii allaneelatavad, vees lahustatavad kui ka suus sulavad tabletid. Enim on levinud allaneelatavad tabletid. Tavaliselt peab tableti koos veega tervelt alla neelama, et see hakkaks lagunema ja selles sisalduvad toimeained parimas seedekulglaosas vabanema.

Seedekulglaosadel on erinev pH ja erinevad raviained vajavad imendumiseks erinevat pH-d. Mõne tableti võib manustamise lihtsustamiseks poolitada, kuid näiteks pikatoimelisi tablette ei tohi mingil juhul poolitada, purustada või muul viisil nende ehitust lõhkuda. Pikatoimelistel tablettidel on toimeainete järkjärguliseks vabanemiseks kasutatud erinevaid tehnoloogiaid. Kui selline tablett katki närida, lõhutakse tableti keerukas struktuur ja toimeaine ei vabane enam nii, nagu peab. Seega ei saavutata ka parimat ravitoimet.

Tablette soovitatakse võtta puhta veega. Sel juhul on kindlustatud, et ravimi imendumist ja selle toimimist ei muudeta. Näiteks kohv või piim takistavad paljude raviainete imendumist organismis ja sel põhjusel ei saavutata õiget ega kontrollitud ravitulemust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee