Foto: HELIN LOIK-TOMSON
Naisteleht 12. aprill 2018 13:16
Kuigi aegajalt kõlab seisukohti, et tervise seisukohalt pole vahet, kas tegu on naturaalse puuviljasuhkru või sahharoosiga, ei pea funktsionaalne toitumisnõustaja Külli Holsting seda väidet siiski õigeks – tema sõnul on puuviljade ja neist valmistatud smuutidega maiustamine pigem tervislik.

Näiteks on äsja turule jõudnud supersmuutid paljusid tarbijaid üllatanud rikkaliku energialaengu ja magusa maitsega, kuid neisse pole lisatud kübetki valget suhkrut ehk sahharoosi.

Külli Holstingu sõnul tuleb esiteks vahet teha puuviljades ja poodides müügil oleval fruktoosil ja seda sisaldaval glükoosi ja fruktoosi siirupil.

„Viimast kasutatakse palju erinevates maiustustes ja karastusjookides, mistõttu saab keskmise inimese organism seda ülekaalu ja maksarasvumist põhjustavat suhkrut sageli liiga palju. Peaksime sööma võimalikult palju seda, mida pakub loodus või mis on tõesti looduslähedane,“ sõnas Holsting.

Erinevalt glükoosist ei imendu puuviljades sisalduv suhkur organismi otse soolestikust, vaid see peab jõudma maksa, kus see töödeldakse energiaks. Mida aeglasemini suhkur energiaks töödeldakse, seda vähem tekitab see veresuhkru järsku tõusu ja hilisemat langust.

„Seetõttu aitavad smuutid, mille magusus pärineb vaid viljadest endist, hoida veresuhkrut stabiilsena. Puuviljad annavad organismile ka vajalikke vitamiine, mineraalaineid ja fütotoitaineid, mida tavalises töödeldud suhkruga maiustustes pole,“ sõnas ta.

Tema kinnitusel on puuviljades sisalduvad suhkrud loomulikus koosluses kiudainetega, mis hoiavad kõhu kauem täis – nii ei haara inimene tõenäoliselt nii suure isuga enam maiustuste järele. Samuti ei põhjusta naturaalselt puuviljades sisalduvad suhkrud rasvumist, välja arvatud need puuviljad ja marjad, mis sisaldavad rikkalikumalt viinamarjasuhkrut ehk glükoosi.

Holstingu sõnul sobivad erinevad supersmuutid ja teised taolised puuviljatooted ka kaalulangetajatele, kuid sel juhul tasub smuutit tarbida pigem päevase vahepalana. „Üks smuuti katab ära meie riiklikes toitumissoovitustes soovitatud kolm portsjonit puuvilju. Samuti sobivad smuutid hästi trennijärgseks taastumiseks – see annab lisaks energiale ka lihaste taastumiseks vajalikke vitamiine ja mineraalaineid,“ sõnas ta.

„Kui inimene pole võtnud eesmärgiks just kaalu langetamist, siis pole mingit põhjust, miks peaks smuutides sisalduvat naturaalset puuviljasuhkrut pelgama või seda lauasuhkruga võrdsustama. Puuvilju ja vaid naturaalseid puuviljasuhkruid sisaldavaid tooteid võib süümepiinadeta tarbida ka õhtuseks vahepalaks või magustoiduks,“ kinnitas Külli Holsting.