EV 99, vabariigi aastapäeva vastuvõtt. Presidendi aastapäeva vastuvõtt Estonia teatrisFoto: Teet Malsroos
Helle Rudi 24. veebruar 2018 11:52
Televaatajale on presidendi vastuvõtust olulisem ainult laulupidu, arvab Margus Saar, kes on korduvalt olnud mõlema sündmuse saatejuht või ülekande produtsent. Seekordsel vastuvõtul ERMis on mees üle kümne aasta taas saatejuht, tutvustades koos Anu Välbaga kätlemise ajal külalisi. Naistelehele rääkis Margus kümme vahvat fakti varasemate presidendi vastuvõttude kohta.

❶ Iseseisvunud Eestis toimus esimene presidendi vastuvõtt 75. aastapäeval ehk aastal 1993. Esines ERSO Eri Klasi juhtimisel ja ette kanti Artur Kapi, Eduard Tubina ja Arvo Pärdi muusikat. President Meri vastuvõtule Estonia teatri- ja kontserdisaalis oli kutsutud 752 külalist.

❷ Telekaamerad kajastasid aastapäeva kõnet, kontserti ja seltskonna tervitamist esimest korda täismahus 1996. aastal. See oli aasta, kui vastuvõtt Sakalas kulges üsna vaba korra kohaselt ja telepildis nähtu meenutas pigem kaost kui protokolli.

❸ Televisioon kooskõlastab kunstnikuga peoruumide kujunduse alates vaiba värvist, lõpetades lilleseadete asukohaga. «Kehakeele eksperdid võivad ju pärast arutada ja arvata, aga presidendipaari asetus kätlemisel pannakse kümne sentimeetri täpsusega paika telepildist lähtuvalt.»

❹ Kätlemise peaproov toimub tavaliselt eelmisel päeval. «Oli kombeks, et president Ilves tuli abikaasaga eelmisel õhtul peopaigast läbi. Tervitas ja tänas meeskonda ning ütles, et teeme toreda peo.»

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse