Naisteleht 19. detsember 2017 07:01
Jõululaua krooniks on ajast aega olnud särisev ahjupraad, mille valmistamine on igale köögikunstnikule justkui tuleprooviks, kus ebaõnnestumist lubada ei saa. Ometi eksivad nii mõnedki kogenud küpsetajad hõrgu prae valmistusreeglite vastu. 

Pistad liha külmikust kohe ahju

Liha jäisest külmikust kuuma ahju pannes riskid pikema küpsetusaja ja ebaühtlaselt küpsenud lihaga. Luba lihal tund kuni kaks enne kuumtöötlemist toasoojaga sõbruneda, et ahju pannes ei toimuks suurt temperatuurimuutust ning tulemuseks oleks kaunilt kuldne ahjupraad.

Küpsetad liialt madalal temperatuuril

Kuldselt krõbeda kuuega jõulupraad nõuab kõrgemaid temperatuure ja eelnevat pruunistamist. Alustuseks asetada liha ahjupanni või –plaadiga eelkuumutatud ahju ja pruunista 250°C juures. Seejärel langeta temperatuur 120°C-ni, lisa pannile puljongit või vett ja soovi korral punast või valget veini ning küpseta liha lõplikult valmis.

Üldjuhul arvestatakse 1 kg liha kohta 90 minutit küpsemisaega. Liha valmidust saab kontrollida lihatermomeetriga ja kui ahjuvalvurit kodus pole, siis torka liha terava noa või vardaga. Praad on küps, kui eralduv vedelik on kaunilt klaar.

Lõikad liha ahjukuumalt lahti

Ahjukuuma liha ei tohiks kohe noaga torkima hakata, vaid lasta valminud prael kuni 30 minutit seista. See aitab lihamahlade liikumisel peatuda ja muudab ka lõikamise palju lihtsamaks – lõikelaud jääb väärtuslikust vedelikust puutumata ning näpud ei saa kõrvetada.

Hõrgu prae jahtumist ei ole samuti vaja karta, sest lõikamata ahjuroog hoiab üllatavalt hästi sooja, lisaks aitab serveerimisel lihatemperatuuri tõsta kuum kaste.

Soovitusi jagas Rakvere tootekategooria juht Heli Sepp.