Mitmesugust

50 aastat suitsetanud Katrin Karisma: „Otsustasin päeva pealt loobuda.“ 

Greta Kaupmees, 8. november 2017 07:58
Foto: Daisy Lappard
Näitlejal ja lauljal Katrin Karismal on põhjust end õnnitleda – nimelt jättis ta päevapealt maha viimased 50 aastat oma elu mürgitanud halva harjumuse ning naudib nüüd juba 11. kuud sigaretivaba elu.

End publiku südamesse nii veetleva leedi kui ka seiklushimulise Pipi Pikksukana laulnud Katrin (70) on elus pidanud palju pingutama. Tänu sellele teab ta, et jaksab ja suudab teha 12tunniseid tööpäevi ning sealjuures hiiglama hea välja näha. Ometi on naisel olnud üle poole oma elust üks halb harjumus. Ta tunnistab, et seda on isegi häbi öelda, kuid ta on ligi 50 aastat suitsetanud. Kahe päeva jooksul kulus pakk suitsu.

Samal teemal

Sel aastal otsustas lauljanna halva harjumuse selja taha jätta. «Inimesed annavad ikka endale uue aasta puhul lubadusi. Nii ka mina. Otsustasin suitsetamisest päevapealt loobuda. Siiani pole ühtki sigaretti teinud, pole tahtmist ka!» ütleb naine otsustaval toonil.

Katrin käis läbi ka põhjaliku tervisekontrolli ja uuris pulmonoloogi käest, kas tema kopsud saavad veel kunagi roosaks. Paraku oli vastus: ei iial. «Me ei saa kunagi tagasi teha kahju, mida oma tervisele teinud oleme. Kõik need tegevused, millega olin oma tervise peale sülitanud, on mõjunud pöördumatult,» ütleb Katrin. Sellegipoolest on ta väga õnnelik, et nüüd selle muudatuse ette võttis. Vahet oli tunda juba mõne nädala möödudes.

Esialgu pani loobumine küll köhima, kuid jõudu ja energiat oli palju rohkem. «Vahepeal takistas köha isegi töötegemist. Ma aga ei kasutanud plaastrit ega nätse, mis seda leevendaks.» Lauljatar nendib, et õnneks ei mõjunud suitsetamine halvasti häälele. Köha tekitas siiski väikese mure, sest see põrutas häälepaelu, ent õnneks midagi halba ei juhtunud. «Aga mis ma sest enam meelde tuletan. Sain lahti! Olen õnnelik,» rehmab Katrin energiliselt.

Ta on ka oma lähedasi positiivselt mõjutanud. Naine on tegusa teatrielu kõrvalt üles kasvatanud kolm tublit last: poja Ivo ja tütred Mari ning Piret Krummi. Lapsedki, kes kõik suitsu teevad, on hakanud seda halba harjumust vähendama ja tervislikumalt elama. «Äkki mõjun hästi?» loodab näitlejanna. Katrin on ka varem proovinud suitsetamist maha jätta, kuid see ei õnnestunud.

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

Samal teemal

08.11.2017
Manona Paris: "Teel loobumisele on oluline ka mõista, miks me pahet toidame."
08.11.2017
Millest põnevast kirjutab värske Naisteleht?