Foto: karenfoleyphotography / Alamy St
Inga Raitar 29. oktoober 2017 19:56
Tavakujutelma järgi on karma midagi esoteerilist ja salapärast – näiteks karistus eelmiste elude pattude eest, mis sind nuhtlusena saadab. ­Karma seaduselt kisub müstikaloori maha kirjanik, ­romaani «Karmavõlad» autor Inga Raitar.

Karma seadus on tegelikult lihtne ja arusaadav ning toimib meie igas eluhetkes. Seda võib nimetada lausa elu põhiseaduseks, mis toimib alati kõigiga ja kõikjal. Eesti keeli sobib karma iseloomustamiseks vanasõna «Mida külvad, seda lõikad». Igal meie teol on tagajärg. Kõik, mida teeme, on millegi varem tehtu tagajärg. Niisiis loome iga oma eluhetkega karmat ja karma loob selle kaudu igat meie eluhetke. Lihtne. Või ikkagi keeruline?

Karma on kõik sinu ümber

Inimene otsib elus kindlust. Elu tundub ebakindel, kuna me ei suuda selles orienteeruda, ei halda kõiki ettetulevaid olukordi. Need näivad saabuvat meist sõltumatute jõudude mõjul, mida üks nimetab saatuseks, teine juhuseks ja kolmas jumalaks. Siis sätimegi endale ümber toestavat kila-kola – ameteid, maju, autosid, raha, inimsuhteid, mida iganes – ja peame seda normaalseks. Kõigil teistel on ju ka niimoodi. Me ei märkagi, kui selle kila-kola keskele ära eksime.

See kila-kola ongi su karma. Kõik, mis sind iga päev ümbritseb. Su elus pole midagi, mida sa poleks sinna ise tekitanud.

Põhjus tekitab tagajärje. Tagajärg muutub uueks põhjuseks järgmisele tagajärjele. Ei ole hetkegi, mil me mõtte, sõna, tunde või teoga midagi maailmas ei põhjustaks ega sellega tagajärgi looks. Niisiis toodame karmat 24/7, mitte ainult eriliste, suurte ja vapustavate tegudega.

Kristalliseerunud karma on see, mida sa oma eluna tajud, oskamata selles olevatest probleemidest kuidagi vabaneda. Keegi ei mäleta, mis tõi ta just selle portsu otsa. Muutujaid ehk põhjusi ja tagajärgi oleme sünnihetkest alates loonud nii palju, et meil pole õhematki aimu, millise liblika tiivalöök millisel eluhetkel viis selle taifuunini, mis just praegu meie elu räsib. See näis tulevat iseenesest ning nii see muster kordub ja kordub.

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse