Foto: Daisy Lappard
Mari Kukk 8. oktoober 2017 09:00
Õigesti valitud sisetallad teevad astumise ­mugavamaks ja pikendavad jalatsite eluiga. ­Kuidas neid aga valida ja millal tuleb soetada hoopis orto­peedilised tallatoed?

Jalatsi sisse paigutatavatel taldadel on Shu Rocca kaupluse juhataja Helkki Tamre sõnul mitu ülesannet. Esiteks mugavus. Sisetald jalatsis, millel pole vahetalla peal pehmendusi, teeb astumise mõnusamaks. Madala võlviga jala korral aitab tald jalatsit paremini fikseerida. Õigesti valitud sisetald leevendab ka põrutust põlvedele ja seljale, eriti kui kõndida kõva pinna peal.

Oluline on ka hügieenilisus. Iga inimese jalad eritavad niiskust. Kui see jääb jalanõu sisse, tekib bakteritel võimalus vohada ja ebameeldivat lõhna eritada. Tamre sõnul on sisetallad olulised just meestele, neil kipuvad jalad enam higistama. Sisetald imab niiskust, kaitstes kinga konstruktsiooni, eriti vahetalda, mis asub alus- ja sisetalla vahel ning on pressitud kartongist. Kuna mehed on kaalult tihti raskemad ja alus­tallad seest tühjad – talda hoiab koos rest –, võivad need sisse vajuda, hoiatab Tamre.

Uusi jalatseid ostes tasub kaupluses kohe ka sisetaldade kohta küsida ja neid proovida. Jalg tunneb ära, milline sobib. Proovi panna jalatsisse numbri võrra suurem tald, siis püsib see kindlalt paigal. Lühike tald kipub liikuma ja võib tekitada ebamugavust.

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse