Naisteleht 24. märts 2017 21:46
Halb hingeõhk on tõeliseks probleemiks paljudele ja kuigi võib tuntuda, et hammaste ebapiisav harjamine on selle ainsas põhjuseks, siis tegelikult võib ebameeldivad lõhna tagada ka liialt rääkimine... Siin on 9 peamist faktorit, mis tekitavad halva hingeõhu:

1. Keele ebapiisav harjamine. Tihtipeale kipume "keele piirkonna" täiesti ära unustama ja kuigi näiliselt peseme hambaid igati eeskujulikult, siis tegelikult kogunevad ka halba hingeõhku tekitavad bakterid keelele.

2. Liiga palju rääkimine. Kõik tegevused, mis tekitavad suus dehüdratsiooni, võivad tekitada halva hingeõhu. Nii ka liialt palju rääkimine. Sellise probleemiga seisavad peamiselt silmitsi need, kelle töö on seotud rääkimisega: professorid, arstid, juristid, õpetajad jne.

3. Stressirikas töö. Uute uuringute kohaselt kannatavad halva hingeõhu all ka need inimesed, kes töötavas stressirikkas keskkonnas. Stressihormoonid hakkavad tootma baktereid, mis muudavad hingeõhu ebameeldivaks. Seetõttu on heaks nipiks enda lähedale varuda nätsu, suuloputus vedelikku või lihtsalt aeg-ajalt suud veega loputada.

4. Ebaregulaarne söömine. Uuringute kohaselt tekitab ka ebaregulaarne söömine halva hingeõhu, sest söömine (toidu mälumine) aitab suust välja viia halvad bakterid ja lõhustab ebameeldiva lõhna.

5. Tükid mandlites. Kui harjad ilusti nii hambaid kui ka keelt, sööd korrektselt ja endiselt on halb maitse suus, siis tasuks kontrollida mandleid. Aeg-ajalt kogunevad toidujäänused mandlikoobastesse ja hakkavad seal "roiskuma". Selle vastu aitab taaskord eeskujulik suuloputamine.

6. Ninaõõs on ummistunud. Tihtipeale on halva hingeõhu põhjuseks hoopis ninaga seotud probleemid ja kui miski ei aita, siis tuleks kindlasti arsti juurde kontrolli minna.

7. Diabeet. Äärmisel juhul tagab halva hingeõhu hoopis kemikaalide sisaldus veres ehk tõenäoliselt diabeet.

8. Vaata üle enda ravimid. Ebameeldiv lõhn suus võib tingitud olla ka ravimitest, peamiselt seetõttu, et need kuivatavad suud.

9. Võib-olla kujutad sa seda endale ette. Uuringute kohaselt oli vaid 16% arstile pöördunud 2000st inimesest tõesti hädas halva hingeõhuga. Teistel aga polnud põhjust muretseda, sest kõik oli tegelikut korras!