Mitmesugust

KEHA TOONUSESSE: missugune toiduaine on kõige valgurikkam? 

Naisteleht, 23. märts 2017 21:19
Foto: unsplash.com
Kevade saabumine mõjub positiivselt nii kehale kui ka hingele ja innustab inimesi rohkem liikuma ning oma toitumist üle vaatama. Füüsilise aktiivsuse kõrval on tervisliku elustiili kindel liitlane tasakaalus toidusedel, mille oluline ehituskivi rasvade ja süsivesikute kõrval on valk. 

1. Asendamatud aminohapped. 

Valguvaeselt toitudes võib tekkida asendamatute aminohapete puudus. Näiteks esineb seda ühekülgse taimetoitluse puhul. Üks gramm taimset valku ei ole võrreldav ühe grammi loomse valguga, kuna nende aminohappeline koostis erineb. Täisväärtuslikud on loomse päritoluga valgud: muna, piima, juustu ja liha valgud.

2. Valgusisalduselt esirinnas. 

Toidusoovituste kohaselt peab umbes 10-20% organismi energiavajadusest tulema valkudest. Oma valguvajadust saab kergesti arvutada, kui arvestada ühe kehakaalu kilogrammi kohta 1 gramm valke. Näiteks 60 kilogrammi kaaluv inimene vajab päevas 60 grammi valku.

Valgusisalduse poolest on kanaliha kindlalt esirinnas – küpsetatud kanafilees sisaldub 30 grammi valku 100 grammi kohta, sama kogus muna sisaldab aga 12 grammi ja kodujuust 10 grammi valku. Oluline on teada seda, et kanaliha küpsetamisel selles valkude osakaal kasvab, kuna vesi väljub lihast. Taimsete valkude allikate puhul on lugu sageli vastupidine – näiteks juurviljad imavad küpsetamisel vett sisse ja valkude osakaal toidus väheneb.

3. Madal rasvasisaldus. 

Kõrge valgusisalduse kõrval iseloomustab kanaliha ka väga madal rasvasisaldus. Nahata kanafilees on rasva vaid umbes 2%, samas kui näiteks pähklite puhul on rasvasisaldus umbes 60% ja lõhefilee puhul 15%. Ideaalne valgukogus söögikorra kohta on 30 grammi. Selle koguse saavutamiseks võiks umbes ¼ portsjonist moodustuda valgurikastest toiduainetest. Madala rasvasisaldusega täisväärtuslikud valgud tekitavad pikemaks ajaks täiskõhutunde ning aitavad hoida toidusedeli tervisesõbralikuna.

Kuna keha ei säilita valgutagavara, peab valke tarbima iga päev. See on eriti oluline tervisliku kehakaalu suunas püüeldes, kuna tarbides liiga vähe valke langeb kaal lihasmassi arvelt. Samas kui valku on toidus liiga palju, siis kasutab organism energia saamiseks rasva asemel valgu lagundamisel tekkivaid aminohappeid ja seetõttu rasv kuhjub. Seega tekitab liigne valgu tarbimine rasvumist.

Foto: unsplash.com

Allikas: Heli Sepp, Tallegg

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee