Suhted

Milline oli vana aja porno? (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 6. märts 2017 22:52
Willendorfi Venus.Foto: PantherMedia / Scanpix
Kui Pompei linna varemed avastati, leiti vulkaanilise tuha alt üles ka suurepäraselt säilinud nikerdised ja kunstiteosed, mis kujutasid erootilisi hetki Vana-Roomast. Peekritele ja nõudele maalitud joonistused, paljaid naisi meenutavad kujukesed - kuidas rahuldati oma uudishimu siis, kui filme ega internetti polnud veel olemaski?

Askmen.com kirjutab, et vanimad erootilised teosed on pärit paleoliitikumi ajast – koopamaalingud ja kujukesed, mis kujutavad alasti inimesi, suguelundeid ja ka aktsiooni ennast. Nendest tuntuim on Willendorfi Venus, alasti vormika naise kujuke. Antiikajast on säilinud hulgaliselt potte, peekreid ja nõusid, mida kaunistati vürtsikate piltidega. Kes oleks võinud arvata, et lihtsad sööginõud on seksikad?

11. sajandil ilmus "Lugu Genjist", Jaapani teos, mida sageli peetakse maailma esimeseks romaaniks. Selles teoses on muu hulgas juttu ka "lihalikest tegudest". 1524. aastal avaldas itaallane Marcantonio Raimondi "I Modi", teose, kus kujutati kuutteist erinevat seksipoosi. Selle eest pani paavst Clemens VII Raimondi vangi ja käskis kõik teose koopiad hävitada. Paavst ei teadnud, et humorist ja kirjanik nimega Pietro Aretino oli pildikesi juba näinud. Hiljem avaldati Raimondi kunstist uusversioon, kus piltide juures olid ka Aretino lustakad kirjeldused.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee