Foto: Tiit Haljand
Naisteleht 22. veebruar 2017 22:40
Laste ja noorte kultuuriaasta küsitluse “Mina ka!” esimesed tulemused näitavad, et laste jaoks seostub Eesti kõige enam perekonna, kodu ja Eesti lipuga, samuti eesti keele, looduse, sõprade ja kooliga.

„Eestis on kõige puhtam õhk ja vesi. See on kõige parem ja ilusam vabariik”. Leidub ka hulk toredaid seoseid – “Eesti on väike, mina olen väike. Eesti on lahke, mina olen lahke. Eesti on töökas, mina olen töökas”.
 
Kõige erilisemaks peavad lapsed eesti keelt, kodu ja peret, Eestimaa ilu ja metsarohkust. Eestis elavad toredad, sõbralikud, naljakad, erinevad ja erilised inimesed, meil on neli aastaaega ja ei ole looduskatastroofe. Erilised inimesed on laste arvates Arvo Pärt ja Kelly Sildaru. “Eesti on ainulaadne riik, sest me kasvatasime endale ise süüa ja ehitasime maju” ja “Eestis on öö siis, kui teisel pool maakera on päev”. Laste konkurentsitu lemmikkoht Eestis on  kodu “oma voodi, kolme padja ja paksu tekiga”.
 
Enamiku laste meelest Eestis midagi väga imelikku ei ole, kuid palju nimetatakse imelikuna meie kliimat, Eesti väiksust ja naispresidenti. “Eestis on imelik see, et see riik on nii väike, aga ikka nii oluline”. Muret tuntakse inimeste kiirustamise, imelike vanasõnade ja Eestist lahkumise üle, puudust aga kõrgetest mägedest ja kaelkirjakutest loomaaias. “Imelik on see, et kui Eesti rahval on mingi probleem, siis ei tegeleta sellega kohe, vaid jäetakse see kõrvale ja alles siis, kui probleem on lahendatud, küsivad kõik, kes sellega tegelema pidid, miks te meie abi ei küsinud”.
 
Eestlane on laste meelest tore, heatahtlik, sõbralik ja tark, ka töökas, ilus ja viisakas ning sööb kõike ja sülti ning on Eesti ilmadega harjunud. “Eestlased on tagasihoidlikud, kuid see ei käi kõigi kohta. On väga palju julgeid ja aktiivseid inimesi, kes võtavad sõna. Eestlased on töörahvas ja paljudele meeldib maal elada.” “Kui neid kiidetakse, siis nad häbenevad oh-mis-te-nüüd...”
 
7-12-aastaste laste ülemaailmses küsitluses „Mina ka!“ osales üle 4000 lapse Eestist Tonga saareni. Tähelepanu all olid nende mõtted Eesti, koolielu, vaba aja ja kultuuriliste eelistuste kohta. Küsitluse tulemused aitavad luua tänapäeva Eesti laste portreesid ning on inspireerivaks materjaliks uue Eesti lastest kõneleva trükise koostamisel. Vabariigi aastapäeva eel tehtud väljanopped küsitluste tulemustest annavad aimu, mida laps Eesti puhul oluliseks ja eriliseks peab.
 
Küsitlusele vastajate vahel loositakse auhinnad 1. märtsil. Auhinnad on välja pannud Eesti Rahva Muuseum, Eesti Meremuuseum, Tervishoiumuuseum, Pillezoo,  kino Sõprus, ajakiri Täheke ning Haridus- ja Teadusministeerium.
 
Laste ja noorte kultuuriaasta “Mina ka!” eesmärk on väärtustada last ja noort kui kultuuriloojat ja publikut. Teema-aasta on ellu kutsunud kultuuriministeerium ning seda viib läbi Eesti Lastekirjanduse Keskus. Teema-aastast inspireeritud trükise annab välja Eesti Instituut.

Foto: KALEV LILLEORG