Foto: PantherMedia / Scanpix
Õhtuleht.ee 19. november 2016 12:22
Seksiisu on meil kõigil erinev, kuid ometigi meie tervise kohta võib selle olemine või puudumine anda väga selgeid märke. Kui sul seksiisu puudub, siis ei tohiks seda lihtsalt tähelepanuta jätta. 

Mis su kehal viga on ja kes sind aidata saab?

Portaal Healt toob kolm soovitust ja tohtrit, keda külastada.

1. Perearst

Esiteks peaksid pöörduma oma perearsti poole. Perearst pole ainult see, kes kuulab südant ja kontrollib vererõhku, sest ka patsiendi mured voodieluga kuuluvad tema kompetentsi.

Mida perearst peaks tegema?

  • Kontrollima, milliseid ravimeid sa võtad - kas need mõjutavad libiidot
  • Kontrollima, et ega sa ei põe diabeeti või depressiooni - mõlemad mõjutavad libiidot
  • Kontrollima su üldist tervist ja haiguslugu
  • Kontrollima, kas sul on teiste terviseprobleemidega seoses valusid - nt isegi artriit võib vähendada su soovi seksida
  • Kontrollima kehvveresust, kõrget kolesteroolitaset, hormonaalset tasakaalu (ka kilpnääret, testosterooni või östrogeeni puudust)
  • Küsima su elustiili kohta - uni, magamine, alkohol, narkootikumid - kõik see mõjutab vajadust seksida
  • Küsima su suhete ja seksi kohta

Kindlasti peaksid perearstile rääkima, kui sul seksides on kusagilt valus.

2. Seksuaalnõustaja

Need spetsialistid kirjeldavad oma tööd detektiivi omaga. Näiteks: see, mis esmalt näib olevat madala libiido töö, seda võib põhjustada hoopis erektsioonihäire.

Sageli inimesed ootavad liialt kaua ega tihka oma voodielu puudutavate muredega arsti juurde pöörduda. Nad kas häbenevad või ei võta neid muresid liialt tõsiselt. Arstid siiski kinnitavad, et häbenemiseks pole põhjust ja mida varem arstile minnakse, seda kiiremini ja lihtsamini leitakse ja lahendus.

3. Terapeudid

Teie perearst võib teid suunata terapeudi juurde, kes aitab uurida psühholoogilisi põhjuseid, miks teil on suguihaga probleeme.

Mured suhtes võivad põhjustada probleeme ka libiidoga. Samuti võivad isiklikud või kultuurilised tegurid mõjutada teie suguelu. Abi võib olla paarinõustajast või seksoloogist.