Eesti asi pealaest jalatallaniFoto: Stanislav Moškov
Eiris Teeveere 18. juuni 2016 06:00
Eestis on hulgaliselt disainereid, kellest mitte midagi ei teata. Kuna Eesti disain on täpselt sama äge kui väljamaine, siis leiadki juuresolevalt pildilt praegu kõige ägedamad noored disainerid, kelle tegemistel ja loomingul tasub silma peal hoida.

Kui tuntud moedisainereid teatakse või siis vähemalt teatakse nende nime kuuldes, kellega tegu on, siis nooremate disainerite ja brändide kohta ei teata sageli mitte midagi.

Sellest on aga kahju, sest tegelikult ju tasub kodumaist disaini igal võimalusel toetada, nii nagu seda teevad Skandinaaviamaad, kes on väga uhked oma moebrändide üle ja kannavad uhkusega just kodumaist disaini.

Et noortele disaineritele ja moebrändidele hoogu juurde anda, leiad siitki põgusa ülevaate nende loomingust ning lühikese tutvustuse, mis brändide ja moekunstnikega üldse tegu on.

Topp KÄT

Hind 240 €

Moebrändi KÄT taga on moekunstnik Kätlin Kikkas. Moebrändi eesmärk on ühendada põhjamaiselt minimalistlik joon retrohõnguga. Nende kahe äärmuse sekka armastab Kätlin segada ka omajagu androgüünsust.

Ta ütleb, et tema eesmärk ongi leida tasakaal meheliku tugevuse ning naiseliku õrnuse, ent kindlameelsuse vahel. KÄT on juba pälvinud laialdast tähelepanu ka kodumaisel moemaastikul – ta valiti Hõbenõela selleaastaste nominentide hulka.

Ehted SECO

Kõrvarõngad 119 €

Käevõrud 3 x 119 €

Käekett 99 €

Ehtebrändi Seco looja on disainer Jane Aus ja sünniajaks 2014. aasta septembrikuu. Jane sõnul on nimi Seco hispaania päritolu ning talle meeldib mõelda, et teda inspireerivad ja tema loomingus põimuvad lõunamaine põud, põhjamaine kargus, Eesti loodus ja kaugete maade pärimused.

Kõik ehted on inspireeritud loodusest ning kasutatud kujundid ja nende sümbolistlik tähendus kannavad selle väge. Ehk siis karukujulist sõrmust kandes kandub kandjassegi selle looma vägi.

Märkimist väärib veel seegi, et kõik ehted on alates kavandist kuni viimistluseni käsitsi valmistatud.

Püksid WHITETAIL

Hind 325 €

Moebränd Whitetail sündis 2014. aastal. Loojaks on eestlannast moekunstnik Margit Peura, kes elab alaliselt aga hoopis Helsingis. Siiski tasub rõhutada, et kõik tooted õmmeldakse Eestis. Whitetail sai brändile nimeks seetõttu, et disaineri perekonnanimi Peura on ingliskeelde tõlgituna Whitetail.

Huvitav on veel seegi, et esialgu õppis Margit hoopis Tartu ülikooli arstiteaduskonnas ning alles seejärel suundus Helsingi disainiülikooli moedisaini tudeerima.

Arstindus on Margiti sõnul aga mõjutanud ka tema moeloomingut, kuna ta peab väga oluliseks, et riided oleksid võimalikult kemikaalivabad. Seetõttu on ka Whitetaili eesmärk pakkuda ökoloogiliselt ja eetiliselt toodetud kvaliteetrõivaid.

Näiteks kasutab ta rõivaste valmistamisel ainult loodussõbralikke ökosertifikaadiga kangaid ning alpakavilla, mis on pärit Peruu kõrgmägedes elvatatelt loomadelt.

Viimasel kahel aastal on Whitetail näidanud oma kollektsiooni ka Berliini moenädala põhiprogrammis, kuhu saamine on moekunstnikule väga suur au.

Kingad UNCLE PAUL

Hind 99 €

Kaubamärk Uncle Paul sündis 2010. aastal eesmärgiga tuua meeste kingamaailma rohkem värve ja julgemat disaini. Brändi jaoks ongi kõige tähtsam, et kingad oleksid mugavad, pilkupüüdvad ja õiglase hinnaga.

Kingad on disainitud Eestis, kuid valmistatakse neid Hiina kvaliteettehastes, mis teevad koostööd näiteks selliste tuntud brändidega nagu Ralph Lauren, Paul Smith jt.

Kuna meeste jalanõud võeti niivõrd hästi vastu, otsustati hiljaaegu laiendada kollektsiooni ka naistele.

Kõrvarõngad Astrid Rajalo

Hind 16 €

Astrid Rajalo on öelnud, et tema looming ei ole miski, mida ta teeb, vaid miski, mis voolab läbi tema. Ehete loomisel saab ta aga väljendada enda olemuses peituvat vajadust perfektsionismi järele.

Seejuures on ring kui täiuslikkuse sümbol tema lemmikmotiiv. Ta ütleb, et koos temaga on aja jooksul muutunud nii tema stiil kui ka tehnika, kuid armastus naha kui materjali vastu on säilinud. Inspiratsiooni ammutab ta aga näiteks rakubioloogiast ja kosmoloogiast.

Püksid Stuudio August

Hind 179 €

Augusti looja on eestlannast rõivadisainer Äli Kargoja, kes omandas moehariduse Pariisis Studio Bercot moekoolis. Enne moeõpinguid lõi Äli aga Pariisis laineid hoopis modellina.

Pärast moeõpinguid on ta töötanud selliste mainekate moebrändide juures nagu Maison Martin Margiela ja Nicolas Andreas Taralis. Märkimist väärib seegi, et tegelikult on disaineril taskus ka õigusteaduste diplom.

Moebränd August paistab silma eelkõige minimalistliku joone ning tagasihoidliku värvipaletiga. Kärtsude toonidega rõivaid Augusti kollektsioonist juba ei leia. Sarnaselt teiste Eesti moebrändidega on ka August looduslike kangaste fänn.