Sisuturundus

Geenide testimine aitab kaalust alla võtta (2)

Sisuturundus, 4. märts 2016 10:52
Teaduslikud uuringud näitavad, et geneetika mõjutab ülekaalulisust 40-70% ulatuses. Üks ja sama toitumisviis ei pruugi kõikidele inimestele võrdselt sobida, sest meie ainevahetus pole päris ühesugune. DNA testiga saab analüüsida geneetilisi variatsioone, mis on seotud toitumise, harjumuste ja treeningute mõjuga kehakaalule.

Geenid mõjutavad meie ainevahetust. Nii nagu on geneetilistel põhjustel erinev meie silma- või juuksevärv, nii on olemas erinevused ka rasvade sünteesil ja lagundamisel, rasvarakkude moodustamisel, energia kulul. Erinevused geenides määravad, kuidas üks või teine toit meile mõjub, milline söök meile iseäranis maitseb, kas me suudame vastu panna näksimise soovile ja millise toidu liigtarvitamine kiiremini kaalunumbreid tõstab.

Samal teemal

Oma iseärasusi teades ja järgides on pingutused kehakaalu kontrollimiseks tõhusamad Teadusuuringute järgi mõjutavad geenid meie kehakaalu 40-70% ulatuses. Ülejäänud osa aga määrab meie elustiil. Elustiili valikul on aga samuti kasulik teada oma geneetilisi iseärasusi. Näiteks mõjub mõnede inimeste puhul kehakaalule hästi rasvase toidu osakaalu vähendamine, samas teistele on olulisem süsivesikute piiramine. Isegi treening ei anna kõikidele ühtemoodi efekti – teatud geenivariatsioonid määravad, kas trenni tehes hakkavad rasvased intensiivselt lagunema või mitte.

USA-s Stanfordi ülikoolis tehtud uuringus vaadati, kuidas mõjutavad kaalu langust erinevat tüüpi dieedid. Selgus, et kaalu langus aasta jooksul on 2,5 korda suurem, kui dieedi tüüp on geneetiliselt sobiv.

 Ka Eestis saab teha geneetilist analüüsi sobiva toitumisviisi leidmiseks. Geenitestide Labor koostöös toitumisspetsialistidega on arendanud välja geenitesti FiguraGen Weight, mille tellijatele antakse geenidel põhinevad toitumissoovitused koos näidismenüüga. Peale selle loetakse geenidel põhinevaid toitumissoovitusi tulevikulahenduseks. Mitmed teadlased on väitnud, et aastaks 2020 on enamik inimesi määranud sobivad toitumisviisid geenide analüüsimisel.

Geenitesti saab teha kodust lahkumata
Geneetilise analüüsi tegemine on lihtne -  pole vaja kuhugi kohale minna ega verd anda. Analüüsi tellides saadetakse proovivõtmise tarvikud koos juhendiga koju. DNA prooviks kasutatakse suu põsekaabet – selle võtmine iseendalt on lihtne ja valutu. Proovi saab saata tavalise postiga laborisse tagasi. 

Testi soovitused on personaalsed
FiguraGen Weight testi vastusest saab teada, milliseid toitaineid peaks tarbima rohkem, milliseid vähem, et kaalu langetamine ja hoidmine oleks tõhusam. Vastusesse on lisatud ka kolme päeva näidismenüü , et oleks selge, milline näeb välja soovitatud dieet.

Geenitestid pakuvad huvitavat infot kõigile
Geenitestide laboris tehakse teste ka laktoositalumatuse ja  vitamiinide defitsiitsuse riski määramiseks. Seega saavad geenitestide abil huvitavat teavet enda kohta kõik inimesed, kes soovivad toituda teadlikult ja tervislikult. 

FiguraGen geenitestide hinnad on 50-95 eurot.
Testi saab tellida www.geenitestid.ee või osta Südameapteegist.
Geenitestid.ee kodulehelt tellides kasuta sooduskoodi NAISED – see annab 10% soodustust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee