Ilu ja mood

Kuidas vabaneda suvel nahale tekkinud pruunidest laikudest 

Piret Parik, 4. september 2015, 07:00
SEE VEEL PUUDUS: Kõige sagedamini tekivad pruunid laigud otsmikule, meelekohtadesse ja ülahuulele. Kuigi enamjaolt on maksaplekkidega hädas eakamad prouad, pole nende eest kaitstud nooredki. Foto: Vida Press

Kuigi tänu päikese UVB-kiirte toimele toodab meie nahk kasulikku D-vitamiini, on just päike põhiline kurjajuur pigmendilaikude sünnil. Pruunikaid laike näol ehk rahvakeeli maksaplekke seostatakse enamasti küll vananemisega, kuid nende eest pole kaitstud nooredki.

Sügise hakul end peeglist uurides rikuvad nii mõnegi naise tuju otsmikule, meelekohtadele või ülahuulele tekkinud pruunid plekid. "Melasmid ehk pigmendilaigud on näol, käeseljal või õlgadel esinevad sümmeetrilised laigud, mis tugevnevad päikesekiirguse toimel," ütleb kosmeetik Ingrid Koppel. Naistel esineb pigmentatsioonihäireid rohkem, sest sageli on need seotud raseduse või beebipillide võtmisega, aga plekke võivad põhjustada mõningad ravimidki. Samuti võivad süüdi olla nahavigastused ja geneetiline soodumus.

Maksaplekid võivad tekkida ka siis, kui inimene enne päikese kätte minekut oma nägu tugeva kaitsekreemiga (SPF 30 ja rohkem) kreemitab. "Kui näol on pigmendilaik ja me paneme näole päikesekaitset, kuid kehale mitte ja näiteks õlad põlevad ära, siis tihtipeale läheb see pigmendilaik näol tumedamaks, sest nahk on ikkagi üleüldine kaitseorgan," toonitab Koppel.

Samal teemal

25. veebruar 2016, 16:53
Kuidas vabaneda pigmendilaikudest?
12. september 2015, 12:02
Nahk ootab sügiseti eriti hella kohtlemist

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee