Juhan ja Helve SärgavaFoto: Laura Oks
Õhtuleht.ee 4. mai 2015 14:03
Aasta ema 2014 Helve Särgava ütles täna Energia Avastuskeskuses peetaval emadepäevale pühendatud konverentsil "Appi, mu mees armastab mind!", et tihti peetakse mõistvat ja arusaavat meest eriliseks ja erakordseks, kuid tegelikult on nad täiesti tavalised. Samas on Eestis väga suureks probleemiks, et isad, kes ei maksa elatist, saavad ise riigilt toetusi.

"Esimene sõna, mida meie lapsed hakkavad ütlema, on ema või emme. Isa oleme pidanud siiski ema esimeseks kaitsjaks ja toetajaks," rääkis Helve Särgava. 

"Kõik emad on kõige õnnelikumad siis, kui nad on leidnud endale elukaaslaseks mehe, kes on toeks nii õnnes kui ka õnnetuses. Kõige suurem õnn ja rõõm on see, kui sinu kõrval on inimene, kes kuulab sind ära. Üksnes ära kuulamine annab mulle väga palju jõudu," jätkas ta.

Särgava sõnul on teda saatnud väga helge saatus, sest tema isa oli talle alati abiks ja toeks ning sellise mehe on ta leidnud isaks ka oma lastele. "Nad ei ole olnud erilised inimesed, nad on olnud täiesti tavalised, lihtsad inimesed."

"Kui ma räägin oma tööst, siis kõige suurem probleem on see, et mees ei oleks vägivaldne ning kuidas saada elatist kätte," märkis kohtuniku ametit pidav Särgava.

"Mis võib olla selle põhjuseks, et laste isa tõstab käe ema vastu või ta ei toeta oma lapsi? Üks põhjus on sisemine stress. Viimastel aastatel on meeste ja naiste haridustase väga suure erinevusega. Minu meelest on see probleem. Töö tegemine ei ole enam kohustus, see on auasi," rääkis ta.

"Üks asi, mis mind väga häirib, on see, et noored terved mehed, kes hoiavad elatise maksmisest kõrvale, saavad kohalikust omavalitusest toetust. Mõned sellised mehed ütlevad, et lähevad tööle siis, kui saavad 6500 eurot palka. Ema sellist suhtumist endale lubada ei saa, ta peab tööle minema ka 600 euroga."

Mida aga ootab Särgava emana riigilt?

"Riik on teinud palju, kuid ma ütleks emana riigile: väärtusta meid rohkem! Surveta täiendavate seadustega elatiste mittemaksjat. Tehke selliseid seadusi, mis on reaalselt täidetavad, mitte ei ole lihtsalt "poliitilised rõõmuhüüatused"."