Suhted

"Tänavu teeme pulmad!" 

Anna-Liisa Mets, 27. detsember 2014 07:00
AASTAVAHETUS: Ei maksa anda ülearuseid lubadusi. Foto: PantherMedia / Scanpix
Uusaastalubadustega tasub olla ettevaatlik

Kas vana-aastaõhtu on ikka parim aeg lubaduste andmiseks ja elu muutvate otsuste vastuvõtmiseks? Mõtle kõigile uusaastalubadustele, mida oma elus andnud oled: kas kuulud selle 50 protsendi hulka, kes on suutnud neid pidada kauem kui pool aastat? Kui jah, siis oled äärmiselt tubli!

Pooled inimesed ei jõua endale 1. jaanuarist võetud kohustuste ja väljakutsete täitmisega just kuigi kaugele, halvimal juhul peavad nad oma uusaastalubadusi isegi kibedasti kahetsema.

Seetõttu oleks targem iseäranis suhteid puudutavad otsused ja lubadused vana-aastaõhtul tegemata jätta, soovitab Professional Counselling.

Jõulud ja aastavahetus on väga emotsionaalne aeg ja selget pead on raske hoida – just see muudabki kõigi suurte otsuste langetamise sel ajal eriti keeruliseks. Kui oleme väga emotsionaalsed, kipub kaduma võime mõelda loogiliselt.

Aastalõpumöllus suhtega alustamine polegi nii suureks probleemiks, kui seda on pühadepingetest tekkinud erimeelsuste pärast suhete, ka pikaealiste abielude lõpetamine. Kuidas siis aga halvimat ära hoida?

Pilved paradiisis

Pühadeaegsetel suhtepingetel on seitse peamist tekitajat:

 • "Kallite" lähedastega veedetud pühade ajal avastad ühtäkki, et need inimesed või see konkreetne inimene polegi sulle enam nii tähtis – armastus on kuhugi kadunud.
 • Teie lapsed on suureks kasvanud ja ühtäkki avastate kaasaga, et teid ei seo enam miski, isegi pühad ei suuda tekitada endist elevust.
 • Lapsed elavad endiselt kodus ja ajal, kui teie ihkate paarisuhet värskendada ja vanemakohustustest puhata, lösutavad nemad mugavalt diivanil ega kavatsegi lahkuma hakata.
 • Sa tunned, et tahad lihtsalt edasi liikuda ja senise elu seljataha jätta.
 • Partner häirib sind mingil põhjusel ja sa ei suuda jääda rahulikuks.
 • Kaaslane sunnib sind pühade ajal tegema midagi, mida sa teha ei taha, ja nii juba aastaid. Enam sa ei kannata.
 • Sa ei saa üldse läbi kaaslase pere või sõpradega, aga pead nendega kogu aeg pühi koos veetma.

Kuidas jääda tasakaalukaks?

Pühadeaegses virvarris keskenduge kaasaga lahkuminekuotsuse vastuvõtmise asemel sellele, kas ja kuidas suhet veel päästa õnnestuks. Kui tunnete, et asjad on hapud, küsige endilt, kas olete üritanud midagi teha, et olukorda parandada? Kas olete märganud suhte häid külgi või keskendute vaid probleemidele?

Et sellest ringist välja saada, proovige järgmist:

 • Vaadake fotoalbumeid ja meenutage vanu häid aegu.
 • Püüdke tabada tunnet, mis teid omal ajal kokku liitis.
 • Kuulake muusikat, mida algusaastail koos kuulata armastasite.
 • Analüüsige endid. Kas saate öelda, et see on paratamatus, või oleksite võinud oma käitumisega ära teha midagi, et suhteid hoida?
 • Rääkige omavahel. Tunnistage teineteisele ausalt, aga rahulikult, mis teid häirib ja millest probleemid alguse saavad. Väga paljude suhteprobleemide taga on lihtsalt teineteise vääritimõistmine.

Salakaval alkohol

Naps on paljude aastavahetuspidude lahutamatu kaaslane, olles ühest küljest lõõgastaja, aga teisest küljest meelte hägustaja ja emotsioonide võimendaja: olgu selleks rõõmsameelsus, viha, depressioon, ükskõik mis – võid kindel olla, et alkoholi toimel saab see tunne tiivad ja paisub ülisuureks.

Ja jällegi ei suuda sa selgelt mõelda, mistõttu pole arukas võtta vastu otsust kellegagi abielluda, kedagi maha jätta, kellegagi suhtlemises pausi pidada või muid kardinaalseid tegusid teha: on vähetõenäoline, et need otsused väga kaalutletult tehtud saavad.

Paraku kipuvad mõtted sel aastaajal ja pidudekeerises ikka rändama lähedastele inimsuhetele ja nende hindamisele, sest stressirikas pühadeaeg toob suhteprobleemid eriti teravalt päevavalgele ja just seetõttu tuleks püüda napsuse peaga meeles pidada, et hommegi on päev: suuri otsuseid pole vaja teha nüüd ja kohe!

Ärge muutuge mugavaks!

Kui olete üks nendest õnnelikest paaridest, kellel on suurepärane suhe, peaksite samuti valvsad olema: aja möödudes võite hakata omavahelist harmooniat pidama iseenesestmõistetavaks ja ei pinguta enam eriti, ning siis hakkab kooselu mõranema.

Et head suhet hoida:

 • Olge alati tänulikud selle eest, mis teil on: pidage meeles oma kaaslase häid omadusi!
 • Igas suhtes tuleb ette probleeme. Et näidata, et oma partnerist hoolite, kirjutage talle tänukiri asjade eest, mille pärast ta teile kallis on.
 • Kogu aasta jooksul võiksite iga päev mõelda üheskoos kolmele heale asjale, mis päeva jooksul tänu kaaslasele juhtunud on. See võib olla midagi tühist, mõni väike liigutus, mis teie päeva paremaks muutis. Kui see pole olnud teie igapäevarutiiniks, võiksite aastavahetuse paiku kogu aastale tagasi mõelda ja püüda sealt välja noppida hetki, kus partner teie elu ilusamaks muutis.

Kas sa tuled mulle naiseks?

Grete (31) meenutab, et veetis kolm aastat tagasi vana-aastaõhtut oma toonase kallima ja tolle sõpradega.

Kolm kuud hiljem läksime lahku, sest selgus, et meid ei seo suurt miski. Kuigi piinlik on mehele keset peomöllu öelda, et ma ei taha kohe oma jah-sõna anda, soovitan teistel sarnases seisus tütarlastel nii palju kainet mõistust ikkagi leida, et sellel õhtul end mitte ära lubada. Pärast on ikka väga ebamugav seda jama klaarida."

Nüüd on lahutus kindel!

Marek (34) lõpetas ühel uusaastaööl oma abielu.

"Meil oli kaks alla nelja-aastast last ja pinged olid ammu kuhjunud. Sel aastavahetusel võõrustasime oma kodus sõpru ja nende peresid ja mõistagi olime mõlemad närvilised, sest laste kantseldamise kõrvalt tuli korraldada õhtusöök.

Mu endine naine on tõeline pedant ja keeldub järeleandmisi tegemast, seega tuli elamine läikima lüüa ja kaks päeva lakkamatult vaaritada, et sõpradele meist kehva muljet ei jääks. Pinged olid kõik need päevad õhus ja kulminatsioon saabus vana-aastaõhtul, kui läksime lootusetult tülli sellepärast, kelle asi on ilutulestiku ajal lastega toas olla.

Üks asi viis teiseni ja enne, kui arugi saime, olin naisele pühalikult vandunud, et minu uusaastalubadus on lahutus. Ilmselt oleksime saanud asja kainemalt võttes oma suhte päästa, aga tänaseks päevaks on see rong läinud.

Ma soovitan tungivalt inimestel endale jõulude ja aastavahetuse paiku mitte liiga suuri kohustusi võtta. See mõjub kodusele elule laastavalt!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee