Ilu ja mood

Rolexi käekell – maailma täpseim ajanäitaja (6)

Eiris Teeveere, 20. detsember 2014 07:00
Foto: AFP
Mis on need moe-ikoonesemed, mida paljud ihaldavad, kuid vähesed endale lubada saavad? Sellest rubriigist loete moe ikoonesemete kohta, mis on omasuguste seas need kõige-kõige kuulsamad ja ihaldusväärsemad.

Maailmakuulsate Rolexi kellade lugu sai alguse 1905. aastal Inglismaal. Esialgu kandis ettevõte nime Wilsdorf and Davis oma kahe asutaja, Hans Wilsdorfi ja Alfred Davise järgi.

Firma visioon toota elegantseid ja usaldusväärseid käekelli pärines eeskätt 24aastaselt Hans Wilsdorfilt. Nimelt ei peetud toona käekella kuigi usaldusväärseks.

Esialgu oli aga firma tegevus siiski Hermann Aegler’i toodetud kellasisude importimine Šveitsist Inglismaale, kus neile pandi ümber kvaliteetsed kellaümbrised. Esimesed käekellad müüdi juveliiridele, kes need siis oma initsiaalidega märgistasid.

1908. aastal registreeris Wilsdorf kaubamärgi Rolex ja avas Šveitsis kontori. Kompanii nimega Rolex registreeriti 15. novembril 1915. aastal. Kust nimi Rolex pärineb, pole päris selge. Ühtedel andmetel on see kõigest väljamõeldis, sest Wilsdorf soovis, et nimi oleks kõikides keeltes kergesti hääldatav ja parajalt lühike, mahtumaks kella sihverplaadile. Teistel andmetel tuli nimi aga prantsuskeelsest fraasist horlogerie exquise, mis tõlkes tähendab peent kellavärki.

Wilsdorfi soov toota täpseid käekelli täitus 1910. aastal, kui Rolexi käekellale anti esimesena maailmas Šveitsi täpsuse sertifikaat. Neli aastat hiljem, 1914. aastal sai aga Rolex veel teisegi täpsuse sertifikaadi. Sedapuhku andis selle välja Kewi observatoorium ning märkimisväärne oli see sündmus tänu sellele, et varem andsid nad seesuguseid tunnistusi vaid laevakronomeetritele. Pärast seda tunnustust sai Rolexi käekellast täpsuse sünonüüm.

Kuna Inglismaal kasvasid kellade tootmiskulud liiga suureks, koliti kogu ettevõte 1919. aastal Šveitsi, kus firma sai esmalt nimelt Rolex Watch Company, mis hiljem kahanes vaid Rolexiks.

Läbi ajaloo on Rolexi kelli seostatud eelkõige mõjuvõimsate inimestega ning nii on see jäänud tänaseni. Rolex pole lihtsalt käekell, vaid ese, mis sümboliseerib edukust, rikkust ja mõjuvõimu.

Rolexi kella hinnad algavad 7000 eurost ja tänu eksklusiivsetele lisadele, nagu briljandid, võivad hinnad küündida ka mitu korda kõrgemale. Väidetavalt maksis kõige kallim Rolexi käekell, mis kunagi tehtud, 485 350 dollarit ehk veidi alla 390 000 euro.