RAIMO: Sall: Kelpman Textile 81 € Mantel: MiNU 280 € T-särk: One Wolf 26 € Teksad: MiNU 159 € Kott: MERÏKH 309 € Saapad: ErakoguFoto: Tiina Kõrtsini
Eiris Teeveere 1. november 2014 16:00
Moemaailmast kaugemal seisvatele inimestele võib jääda mulje, et kes tahab kodumaist moekunsti toetada, saab seda teha ainult kauneid õhtukleite soetades, sest muud ju meie disainerid ei tee. Tegelikult see nii siiski ei ole ja ilma suurema vaevata saab kas või terve garderoobi kodumaiseks muuta.

Tänu paljudele galaüritustele, kus kutsutud eelistavad järjest rohkem välismaa brändidele kanda hoopis Eesti moekunstnike loomingut, on vast kõigile selge, et õhtukleitide õmblemises on meie disainerid tõeliselt osavad. Aga kas nad ka muud teha oskavad?

Kuigi peoriietus saab kõige rohkem tähelepanu, on Eestis siiski rohkem neid moeloojaid, kes teevad riideid, mida saab ka iga päev kanda.

Nii saab endale suurema vaevata soetada näiteks MiNU brändi teksapükse, Stuudio Naha jalanõusid ja kümnete ja kümnete disainerite pluuse, kampsuneid, ehteid, kotte, mantleid ja kõike muud mõeldavat.

Tõsi, Eesti moekunstnike looming maksab kohati oluliselt rohkem kui mõne välismaa odavbrändi riideid, kuid tõenäosus, et näed ühel päeval kümmet sama kampsuniga inimest, on samuti välistatud.

Mis on mis?

Kui Eesti moekunstiga iga päev kokku ei puutu, siis on võib-olla üpris keeruline mõista, mis ühe või teise brändi nime taga peitub. Segaduse vähendamiseks leiad siit väikese abimehe.

New Vintage by Kriss. Ehtefirma, kes kasutab ehetes põhiliselt poolvääriskive, kasvatatud pärleid, kulda ja hõbedat.

MÄRSS. Bränd, kes toodab unisex selja- ja kandekotte, mis on valmistatud taaskasutatud materjalidest ja kunstnahast.

VARKKI. Disainer Jaana Varkki loodud bränd, mis toodab naiste valmisrõivaid.

LÄHEB. Naisterõivaste bränd, kust võib leida eelkõige klassikalisi riideid, mis sobivad hästi nii kontorisse, pulma kui ka kooli lõpetamiseks.

Salt Accessorize. Ehtebränd, mis on tuntud eelkõige oma värviliste vildist kaelaehete poolest.

Kätlin Kaljuvee. Moekunstnik, kelle loomingu tunneb ära siidile trükitud originaalsete illustratsioonide järgi.

Liisa Soolepp. Tuntud eelkõige oma silmapaistvate kudumite poolest.

Scheckmann. Šikkidele meestele mõeldud jalatsibränd.

Kadri Kruus. Nahakunstnik, kelle omanimeline bränd müüb laias valikus nahkkotte ja -aksessuaare nii naistele kui ka meestele.

SWÄRK. Noor bränd, kes müüb omanäolisi meestesärke, mis on valmistatud tootmisjääkidest või taaskasutusmaterjalidest.

Kokomo. Moekunstnik Mari-Liis Saretoki loodud bränd, peamiselt naiste vabaaja- ja ülerõivaid.

Anni Jürgenson. Nooruke ehtedisainer, kes on tuntud eelkõige oma sulgedega kõrvaehte poolest.

Kust saab Eesti disainerite loomingut osta?

  • Veebipood Siison.ee (nende valikus on üle 30 nii tuntumate kui ka alles turule tulnud brändide ja moekunstnike loomingut)
  • Zero? showroom Baltika kvartalis (sealt leiab riideid ja aksessuaare sellistelt moekunstnikelt ja brändidelt, nagu Kätlin Kaljuvee, New Vintage by Kriss, Astrid Rajalo, Playluggage, Triinu Pungits, SWÄRK, MiNU, LÄHEB, Uschanka, Tiina by Tiina Talumees, Valhalla Factory, MER?KH jpt)
  • Eesti disaini ja moebutiik Les Petites (valikus nii tuntumate disainerite kui ka kohalike käsitöömeistrite looming)
  • Eesti Disaini Maja (valikust leiab alles väga noori ja juba tuntumaid brände)
  • Nu Nordik (omapärase valikuga kohalikku disaini müüv pood Tallinna vanalinnas)
  • Frida & Lonni (Tartu stuudio-pood, kus põhirõhk on omaniku ja tekstiilikunstniku Epp Mardi loomingul, kuid müüakse ka mitme teise tuntud disaineri kollektsioone)
  • Tartu disainimaja (väga suur valik riideid, aksessuaare ja kõike muud võimalikku naistele, meestele, lastele).