Blogid

Kuidas põrandaalusega Kalamajas lahingut löödi (1)

Tõnis Erilaid, 6. august 2014 07:00
Tõnis Erilaid. Foto: KALEV LILLEORG
Vanemad tallinlased mäletavad, et pool sajandit kandis Poska tänav Kadriorus Leineri nime. Kuid neilgi pole enam meeles shimmitantsud 1920ndatel, kui tüdrukud džässirütmis meeste külge liibusid, lühikesed (vähemalt tolle aja kohta) seelikud seljas.

Üks noist moodsaist shimmitüdrukutest oli 16aastane Dagy (Dagmar Otilie) Võrk. Pärast algkooli oli ta kõigist õppeasutustest lahkuma palutud, sest oli liialt kommunismimeelne. Dagy isa istus pärast 1924. aasta detsembrimässu kinni.

Veidi aja pärast astus shimmipreili juurde uus noormees, kellega mindi pikemaks vestluseks samasse kõrvale kapsaaeda. Agent oli abiväge kutsunud, kes autodel kohale kihutas, kapsaaia ümber piiras ja karjus: «Käed üles!» Noormees haaras mauseri, tulistas abikomissari kaela veriseks ja langes polpoli meeste kuulide all surnult maha.

6. augustil kirjeldasid ajalehed seda pealkirja all «Lahing põrandaaluse kommunistiga». Surmasaanu oli põrandaalustes ringkondades tuntud kui Priidu, tegelikult 24aastane Aleksander Leiner, kes oli saadetud Eestisse parteitööd juhtima.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee