Suhted

VAIMNE TERROR: 20 märki, et võid olla vaimse vägivalla ohver (2)

Õhtuleht.ee, 26. aprill 2013 13:06
ÕIGUSTUS: Kiusan sind? Saa aru, et teen seda kõike sinu heaolu nimel.Foto: Alamy/AOP
Vaimset vägivalda on väga kerge panna stressi või kiire elu arvele, ent kui see leiab aset vähehaaval ja igapäevaselt, ei pruugita märke näha.

Sageli ei märgatagi vaimset vägivalda enne, kui keegi teine sellele ei osuta ning ka siis ei taheta uskuda, et elukaaslane, sõber või muu lähedane on kõik need aastad armastamise asemel piinanud.

Paljudel juhtudel areneb vaimne vägivald aastate jooksul, mis tähendab, et me ei pruugi märgata muutusi partneri käitumises, mõnel juhul võime seda isegi õigustada. Näiteks teeb partner midagi, mis sind emotsionaalselt häirib, kuid otsustad sellest mööda vaadata, sest armastad ju teda. Ja siis juhtub see jälle, ning jälle.

Nii võib tegu olla vaimse vägivallaga – igasugune psühholoogiline kius, mis traumeerib meie heaolu, muudab nõrgaks, tekitab ängistust ja depressiooni, kirjutab Lovepanky.

Vaimse vägivalla all kannatajale on kerge öelda, et pööraku selg ja kõndigu minema, kuid aastaid nii elanud inimene ei pruugi arugi saada, et kusagil ootab teda parem elu.

Juhul kui langed vaimse vägivalla ohvriks ning suudad seda endale teadvustada, ära karda teistelt abi küsida.

21 märki, et oled vaimse vägivalla ohver:

1. Kardad. Sinu partneri käitumine hirmutab sind, kardad temalt midagi küsida või paluda, kuna ei tea, kuidas ta võib reageerida.

2. Lõputud loengud. Partner räägib, kuidas sa ei saa millegagi hakkama, pead olema tublim jne. Selle asemel et sind aidata, loetleb ta üles sinu vigu ning kinnitab, et sinusugune rumal ei saagi millegagi hakkama.

3. Võrdlemine. Kui kaaslane võrdleb sind pidevalt kellegi teisega, kes on väidetavalt parem kui sina, on see samuti ohumärk.

4. Segadus. Kõigepealt karjub elukaaslane su peale natukene, ent kui julged vastu hakata, muutub ühtäkki lahkeks ja vabandab. Sama tsükkel kordub pidevalt.

5. Süüdistamine. On sinu süü, et lapsed kasvasid selliseks, nagu nad on; et sõber oma abikaasast lahutas; et maailmas on palju kurjust vms. Vahel võib ta sinu peale karjuda lihtsalt seetõttu, et kuulis telerit vaadates midagi, mis teha vihastas ning seejärel elas end välja sinu peal.

6. Kadedus. Partner teeb märkusi sinu sõprade kohta, eriti kui nad on vastassoost. Talle ei meeldi, kui sinu sõbrad helistavad, külla tulevad. Veel parem oleks, kui sul sotsiaalelu polekski.

7. Nullis enesehinnang. Kuna partner räägib sulle pidevalt, et oled väärtusetu ja ei oska midagi, hakkadki arvama, et sinu koht siin maailmas on vaid suu kinni pidada ja teenida.

8. Sadism. Näed, et partneri tuju tõuseb, kui ta saab jälle sulle "ära panna". Eriti rõõmsaks teeb neid see, kui oled töö või enda murede tõttu stressis.

9. Alandus. Partner kipub sind alandama avalikus kohas või sõprade ja sugulaste ees.

10. Suured nõudmised. Sinult oodatakse palju, kuigi salaja loodetakse, et kukud läbi ja sinu üle saaks parastada.

11. Seksuaalne manipuleerimine. Partner meelitab sind voodis tegema asju, mis sulle ei meeldi. Ta võib olla ka vägivaldne ja pidevalt korrutada, et teised ju teevad, miks mitte sina.

13. Maailm vs sina. Üks, mida vägivaldsed kaaslased teevad, on üritada sind igati mustata, et keegi sinuga enam ei suhtleks. Laimatakse ka laste ees (vaata, kui loll on sinu ema/isa). Eduka laimukampaania tulemusena ei usu enam keegi sind, vaid tema loodud kuvandit sinust.

14. Vaikimine. Kui julged partnerile vastu hakata, jääb ta vait ja kõnnib minema. Kuna vaimne vägivald töötab suuresti süütunde peal ja võimu omamisel, ignoreeritakse sind, kuni hakkad vabandama millegi eest, mida sa tegelikult ei teinudki.

15. Füüsiline vägivald. Saab alguse väiksematest laksudest või käte-jalgade pigistamisest ja võib kanduda edasi ka voodiellu. Äärmisel juhul muutubki vaimne vägivald füüsiliseks vägivallaks, mille puhul ei kardeta sinu vastu enam kätt tõsta.

16. Rumalus. Sul on mingi idee? Unusta ära! Sa mõtlesid? Sa ei oska ju mõelda! Sind manipuleeritakse seni, kuniks sa ei suuda enam ise midagi otsustada, ilma et konsulteeriks esmalt partneriga.

17. Eraklikkus ja sõltuvus. Alguses ütleb partner, et talle ei meeldi sinu sõber. Seejärel palub, et sa temaga enam ei kohtuks. Enne kui arugi saad, on partner võõrandanud sind kõigist lähedastest ja ainus inimene, kelle poole pöörduda saad, on sinu partner. Mis ongi tema eesmärk.

18. Mälestused. Kui teil tekib arusaamatusi, meenutab partner iga kord aega, mil tegid midagi rumalat või kus asjad ei õnnestunud plaanikohaselt. Nii teeb ta sulle selgeks, et sa ei saa ilma temata ehk üksi hakkama.

19. Saavutused? Mis saavutused? Enda tehtu üle on partner õnnelik ja kiidab takka, ent kui sina saad millegi toredaga hakkama, ei ole sel mingit kaalu, ta võib sind seetõttu isegi naeruvääristada. Lõpuks tunned end ka ise tobedalt, et nii väikese asja pärast õnnelik oled.

20. Eitamine. Isegi kui ütled partnerile, et tema käitumine on kiuslik või teeb sulle haiget, ei suuda ta seda viga endas näha. Nad üritavad sind veenda, et teevad seda kõike selleks, et just sul oleks hea ja et sina suudaks elus hakkama saada.

Kui sa pole kindel, kas see, mida partnerlussuhtes koged, on ikka vaimne vägivald, ürita end näha teise inimese silme läbi või küsi endalt, kas oleksid õnnelik, kui mõni sinu lähedane elaks samasugust elu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee