MUUSA JA PRIMADONNA: 1848. aastal Jennyst tehtud originaalfoto kuulub praegu Briti kuningliku perekonna erakogusse.

Foto: Vikipeedia
Tõlkinud Allan Espenberg 4. november 2022 19:40

135 aastat tagasi suri Rootsi ooperilaulja Jenny Lind. Oma ajastu üheks ilusamaks naiseks peetud lavatäht oli ühtlasi Hans Christian Anderseni muusa ja eluarmastus.

Ajaloost on teada, et enne Jennyga kohtumist kartis Taani muinasjutuvestja naisi nagu tuld ning hoidis neist võimalikult kaugele. Kirjanik oli teadlik oma ekstsentrilisusest, pidevast kalduvusest hüsteeriale ja alatistest kahtlustustest kõigi ning kõige suhtes. Ka kühmus olek ja mitu numbrit suuremad ülikonnad ei aidanud tal uskuda edusse vastassooga.

Kõik muutus päeval, mil Hans Christian kohtus Kopenhaagenis kontserttuuril viibinud Jennyga. Aasta oli 1843. Sama aasta 20. septembril kirjutas Hans Christian päevikusse sõnad: „Ma armastan!“

Hilisemas autobiograafias kavaldas Andersen, et esimesel kohtumisel tundus naine talle täiesti tavaline. Isegi sedavõrd, et unustas lavatähe peagi. Tegelikult polnud see kaugeltki nii: Jenny püsis visalt kirjaniku mõtetes kuni järgmise kohtumiseni kolm aastat hiljem, mil „Rootsi ööbikuks“ ristitud naine tuli taas Kopenhaagenisse kontserte andma.

Kummaline ja piinav suhe

Kirjanikuhärra armus meeletult, kuid otsustamatuse ja ujeduse süül ei tunnistanud Jennyle oma tundeid.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99