TASAKAAL SAAB KINDLASTI PAIKA: Ärevust ja depressiooni on Lea sõnul tema elus õnneks üha vähem.

Foto: Tiina Kõrtsini
Verni Leivak 22. oktoober 2022 09:17

Just nii tunnistab valikulist mutismi põdev Lea Kutsar. See teatud tüüpi ärevushäire takistab tal rääkimist ja teistele silma vaatamist.

Lea (26) kannatab valikulise mutismi all juba kakskümmend aastat. Naise sõnul väljendub mutism peaasjalikult võimetuses kõigi inimestega rääkida, seda saab ta teha vaid üksikutega – Lea suudab kõnelda ainult neljateistkümnega. Kusjuures sõna „valikuline“ ei tähenda tema tahtlikku valikut. Ka silmsidet on tal raske teistega luua.

„Hirmu, ärevuse, süü, häbi ja alaväärsustunde pärast. Võib-olla ka üritamise tõttu peita kõike seda, mis seespool emotsionaalselt toimub – on ju silmad hinge peegel,“ oletab ta.

Nagu noaga lõigatult

Naistelehe küsimustele kirjalikult vastanud naise kinnitusel suri aasta enne valikulise mutismi teket tema kallis vanaisa. Seejärel kaotas isa töö ning sel põhjusel kolis Lea koos õe ja isaga vanaema juurde. See asus eelmisest kodust saja kilomeetri kaugusel. Ema jäi vanasse elupaika, kohtuti vaid nädalavahetustel. Vend polnud veel perre sündinud.

„Kõigepealt lakkasin rääkimast lasteaias, hiljem ka kodus. Miks haigus tekkis, selleks on teooriaid, aga mitte selget põhjust,“ räägib naine.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99